czwartek, Czerwiec 29, 2017

Jak można zapanować nad magazynem?

0

W wielu firmach znajduje się magazyn. Jednak zarządzanie magazynem nie należy do czynności łatwych. Tymczasem okazuje się to bardzo ważne z punktu widzenia jakości funkcjonowania danego biznesu. Dlatego też w przypadku braku odpowiedniej kontroli nad magazynem warto zainwestować w odpowiedni system obsługi magazynu np. LoMag.

Laptop do 3000 zł. Ranking 5 faworytów

0

Zastanawiasz się nad zakupieniem nowego laptopa i masz do dyspozycji około 3000 złotych. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszym rankingiem 5 faworytów w tej dziennie!

Czym wyróżniają się monitory 144 Hz?

0
Czym wyróżniają się monitory 144 Hz?

Na rynku możemy znaleźć wiele udogodnień i akcesoriów dla graczy komputerowych. Wymagania graczy komputerowych względem wydajnych kart graficznych, procesorów i pamięci RAM znacząco wzrosły. Spowodowane jest to coraz nowszymi grami które wymagają lepszej grafiki czy większej pamięci RAM. Jednak czy tylko podzespoły są najważniejsze? Nie tylko, ważny jest również odpowiedni monitor przeznaczony dla graczy komputerowych. Jaki monitor wybrać?

Czym wyróżniają się monitory 144 Hz?

W monitorach dla graczy bardzo ważnym elementem jest płynność
wyświetlanego obrazu. Monitor 144Hz potrafi odświeżyć obraz nawet 144 razy w ciągu sekundy. Niestety klasyczny monitor, w zestawieniu ze mocną kartą graficzną, powoduje powstanie tak zwanego efektu tearingu. Polega on na tym, że kolejne klatki wyświetlane są „jedna na drugiej”. Po prostu karta graficzna wyświetla kolejną klatkę zanim monitor jest w stanie ją wygenerować. W takiej sytuacji, jedynym rozwiązaniem jest tak zwana synchronizacja pionowa, która „ograniczy” kartę do liczby klatek obsługiwanych przez monitor. Jeśli jednak mamy mocną kartę, po co się ograniczać?

Monitory 144 Hz, które warto zaproponować

1. Iiyama GB2488HSU – monitor ten co prawda nie jest sprzętem z najwyższej półki cenowej (chociażby przez dość słabe, 3-watowe głośniki), ale jeśli weźmiemy pod uwagę czas reakcji w okolicach 1 ms, przekątną 24 cale i rozdzielczość w wersji Full HD, musimy przyznać, że sprzęt ten spodoba się niejednemu graczowi.

2. Benq XL2720Z – to monitor znacznie bardziej zaawansowany technicznie od powyższego poprzednika. Jest on znacznie większy (27 cali), charakteryzuje się wysokim czasem reakcji (1 ms). Ponadto obsługuje standard Full HD no i oczywiście posiada mnóstwo złącz: D-Sub, DVI-DL, Display Port, dwa złącza HDMI, wyjście słuchawkowe oraz aż 4 porty USB.

3. Dell S2716DG – jest to sprzęt z dość wysokiej półki cenowej. Jego przekątna wynosi aż 27 cali. Może on wyświetlać obraz w standardzie WQHD (2560 x 1440 pikseli). Ponadto został on wyposażony w złącze HDMI, DisplayPort, wejście i wyjście audio oraz aż 4 porty USB 3.0.

Budujemy komputer, czyli na czym możemy zaoszczędzić?

0
Budujemy komputer, czyli na czym możemy zaoszczędzić?

Zbudowanie dobrego komputera we własnym zakresie wcale nie musi być aż tak kosztowne. Nie trzeba wybierać od razu części z pierwszej półki cenowej. Na niektórych z nich można sporo zaoszczędzić a niektórych… w ogóle nie trzeba kupować.

Napęd optyczny

Pierwszą rzeczą, na której możemy zaoszczędzić, jest oczywiście napęd optyczny. Co ważne – w dzisiejszych czasach nie jest on już niezbędnym wyposażeniem komputera. Zwłaszcza, że coraz częściej korzystamy z urządzeń masowych. Sama instalacja gier coraz rzadziej wymaga nośników płytowych. Wystarczy rejestracja w Steam i… wszystko jasne!

Dyski twarde

Dysk twardy nie może być z najtańszej półki, gdyż od niego zależy bezpieczeństwo naszych danych. Nie musi on jednak być zbyt drogi – urządzenia o pojemności 2 a nawet 1 TB nie będą nam aż tak bardzo potrzebne (w większości przypadków). Coraz częściej decydujemy się na nośniki zewnętrzne (o wiele tańsze i bardziej praktyczne) a także – na przechowywanie danych w chmurze. Spokojnie powinno nam wystarczyć 250 lub 500 GB.

Zasilacz

Ważny jest dobór odpowiedniego zasilacza. Jak go wybrać? Sprawdźmy, ile mocy pobierają poszczególne podzespoły a następnie zsumujmy to. Dla typowego komputera biurowego duży zasilacz nie będzie potrzebny. Warto jednak zadbać o pewną energetyczną rezerwę, na wypadek zakupu dodatkowych odbiorników.

Karta graficzna

Jeśli nasz komputer ma być przeznaczony wyłącznie do surfowania po necie i oglądania filmów, mocna karta graficzna (zarezerwowana dla graczy i projektantów grafiki), nie będzie nam potrzebna. Oszczędności wynikające z zakupu prostego układu graficznego mogą wynieść nawet i 1000 złotych!

Pozostałe komponenty:

1. Procesor – dla zwykłych zastosowań lepszym rozwiązaniem będzie mniej wydajny sprzęt. Głównie ze względu na mniejsze zużycie energii.

2. Pamięć RAM – nie musi być jej zbyt dużo. Nadmiar kości sprawi, że będą one niewykorzystane przez słabszy sprzęt.

3. Płyta główna – dobre (i drogie) płyty główne, mają mnóstwo dodatkowych złącz, których najprawdopodobniej i tak nie wykorzystamy.

Na czym w komputerze nie warto przesadnie oszczędzać?

0
Na czym w komputerze nie warto przesadnie oszczędzać?

Złożenie komputera we własnym zakresie nie jest zadaniem prostym. Nie może też odbywać się ono w oparciu o z jednej strony zbyt drogi a z drugiej – zbyt tani sprzęt. Na czym nie warto przesadnie w komputerze oszczędzać?

Po pierwsze – zasilacz

Komputerowy zasilacz to urządzenie, na którym przesadnie NIE WOLNO oszczędzać. Zbyt mała moc zasilacza (zawsze powinniśmy pamiętać o kilkunastoprocentowej rezerwie mocy), może doprowadzić do uszkodzenia części komponentów. Co ważne – dobry zasilacz powinien mieć też dobrą charakterystykę przebiegu prądu i to nawet pod bardzo dużym obciążeniem. Kwestia jak najdokładniejszego zachowania sinusoidy jest tu szczególnie ważna.

Po drugie – dysk SSD

Jeśli mamy taką możliwość (nie przewidujemy kilkumiesięcznych odłączeń komputera od źródła energii), warto pomyśleć o dysku SSD. Jest to urządzenie, które doskonale zastępuje klasyczny dysk talerzowy i co ważne – nie musi być aż tak pojemny jak on. Do domowych zastosowań jak najbardziej wystarczy nam dysk o pojemności nie przekraczającej 256 GB.

Płyta główna

Płyta główna to kolejny przykład komponentu, na którym nie warto oszczędzać. Droższa płyta to inwestycja długoterminowa. W dalszej perspektywie czasu, rozwiązanie to może okazać się bardzo korzystne, głównie dzięki możliwości jej ciągłej rozbudowy o dodatkowe elementy. Jako przykład weźmy tu klasyczne sloty USB. Warto pomyśleć o płycie, która będzie oferować wejścia na szybsze USB 3.0. Za kilka lat wejście to może być standardem.

Karta graficzna

Jeśli składamy komputer o nieco większych możliwościach niż tylko zastosowania biurowe, koniecznie pomyślmy o dedykowanej i wydajnej karcie graficznej. Pamiętajmy, że produkt ten ma być „na lata”. Wybierzmy więc taki, który będzie nieco „na wyrost”, uwzględniając oczywiście rozwój technologii komputerowej.

Pamięć RAM i procesor

Standardowa ilość pamięci RAM w dobrym komputerze to około 8 GB. Warto połączyć ją z dobrym procesorem tak, by obydwa urządzenia w pełni wykorzystywały maksimum swoich możliwości.

Co warto wiedzieć o zasilaczu typu ATX?

0
Co warto wiedzieć o zasilaczu typu ATX?

Zasilacz to jeden z najważniejszych podzespołów komputera, który decyduje o stabilności systemu. Odpowiednio dobrany zasilacz jest niezwykle ważny dla prawidłowego działania systemu operacyjnego. Najpopularniejsze zasilacze używane w dużych pecetach to model ATX. Moc zasilacza typu ATX jest bardzo duży dochodzący nawet do 1700 W. Wymiary zasilacza to: 15 x 14 x 8,6 cm. Warto przed zakupem sprawdzić czy zasilacz zmieści się do naszego peceta.

Co warto wiedzieć o zasilaczu typu ATX?

Właściwa moc zasilacza

Odpowiedni wybór naszego zasilacza zależy od tego ile mocy zużywa procesor oraz karta graficzna. Karta graficzna pobiera 60-70% mocy a procesor 25-30%. Do podstawowego modelu karty graficznej wystarczy zasilacz o mocy 300 do 400 W. Jeżeli posiadamy drogi komputer z bardzo wymagającą kartą graficzną wtedy najlepiej kupić zasilacz o mocy minimalnej 600 W. Jeżeli mamy dwie karty graficzne w naszym pececie wtedy warto zaopatrzyć się w podzespół i mocy minimalnej 850 W.

Energooszczędność zasilacza

Zasilacz typu ATX powinien być przede wszystkim wydajny oraz energooszczędny. Zasilacz nie może marnotrawić zbyt dużo mocy i powinien być bezpieczny dla użytkownika. Podzespół może mieć dużą moc a jednocześnie być energooszczędny. Ważne, aby posiadał certyfikat sprawności napięcia 115 V lub 230 V, który obowiązuje na terenie UE. Kupując podzespół należy zwrócić uwagę czy posiada certyfikat gdyż inaczej nie będzie on energooszczędny.

Filtry

Filtry spełniają bardzo ważną rolę, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo podzespołów w każdym pececie. Zapobiegają one awarii nie tylko głównych podzespołów, ale również karty graficznej oraz procesora. Droższe modele zasilacza posiadają wszystkie filtry zabezpieczające: OCP, OVP, UVP, SCP, OTP, OPP. Warto, więc postawić na lepszą, jakość aby mieć pewność, że nasz komputer będzie odpowiednio zabezpieczony.

Rodzaj chłodzenia i głośność zasilacza ATX

Jeżeli chcemy, aby nasz zasilacz cicho pracował wtedy warto zapewnić mu odpowiedni system chłodzenia. Im większy wentylator tym nasz komputer pracuje ciszej. Zasilacze ATX posiadają mechanizm automatycznej regulacji obrotów każdego wentylatora. Należy pamiętać, że wzrost temperatury spowoduje, że nasz zasilacz zwiększy szybkość pracy i będzie chodził głośniej.

Tani komputer do gier? Jak go złożyć? Jakie podzespoły wybrać?

0
Tani komputer do gier? Jak go złożyć? Jakie podzespoły wybrać?

Dla mało doświadczonych użytkowników komputerów, kupno gotowca to z pewnością spore ułatwienie. Inaczej jest jednak w przypadku nieco bardziej wymagających pecetowców. Trudno liczyć na to, aby skonstruowany do potrzeb rynku przez inżynierów sprzęt, był w 100% taki, jaki sobie wyobrażamy. Aby był on dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, a jakość jego podzespołów zweryfikowana, warto złożyć swój własny. Jak tego dokonać? Jakie podzespoły wybierać?

Procesor

Wybór procesora to jeden z pryncypialnych wyborów, których dokonujemy budując własny komputer od podstaw. Jednostka, która pozwoli nam na bezproblemową pracę, a także pozwoli na granie w mniej wymagające tytuły, to z pewnością Intel Core i3-6100. Zawarte w nim dwa rdzenie bezproblemowo obsłużą sporą ilość tytułów – zważywszy zwłaszcza na to, że mało który współczesny tytuł wykorzystuje więcej niż jeden lub dwa rdzenie (Wiedźmin 3 w najniższej możliwej do grania konfiguracji na i3 pójdzie spokojnie).

Cena za ten rozsądny procesor – który nawiasem mówiąc, posiada również zintegrowaną kartę graficzną Intel® HD Graphics 530 – to około 500 zł.

Płyta główna

Dla niedrogiego komputera do gier, z powodzeniem wystarczy prosta płyta główna, która nie będzie mocno obciążać naszego budżetu przeznaczonego na złożenie nowego pc-eta. Model Asus H110M-K w zupełności wystarczy. Jednak uwaga. Dla graczy, którzy będą chcieli w przyszłości podkręcić nieco osiągi swojego komputera, ten model może okazać się niewypałem. Cena płyty Asus – 240 zł.

Pamięć RAM

To jeden z najczęściej kupowanych podzespołów komputerowych. Gdyż dzięki niewygórowanej cenie w znacznym stopniu możemy poprawić osiągi naszego komputera. Z powodu niewygórowanej ceny warto zainwestować od razu 16GB pamięci RAM – ten zakup wystarczy nam na dłużej. Cena 16GB RAMu? Około 300 zł.

Do kompletu brakuje nam jeszcze karty graficznej, dysku twardego i zasilacza. W przypadku karty wybieraj te, które zyskały popularność „w poprzednim sezonie”, dzięki uzyskasz maksymalną wydajność, za najlepszą cenę. Dobrej jakości zasilacz pozwoli Ci oszczędzić na prądzie. Jeśli chcesz ograniczyć koszty zakupu nowego PC-eta nie wybieraj dużego dysku twardego – dla przeciętnego użytkownika spokojnie wystarczy ten o pojemności 250-500GB.

Jaki model głośnika bluetooth kupić?

0
Jaki model głośnika bluetooth kupić?

Jeżeli chcemy wybrać się za miasto i odpocząć to dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą dobrego sprzętu muzycznego. Dobra muzyka uprzyjemni nam relaks na łonie przyrody. Jakie urządzenia warto ze sobą zabrać? Powinniśmy wziąć bezprzewodowego głośnika Bluetooth, który będzie posiadał baterię oraz solidne głośniki. Jaki model głośnika bluetooth kupić?

Klipsch Groove

Ten model głośnika jest przeznaczony dla fanów metalu czy też groove metalu, którzy lubią mocne dźwięki. Sprzęt ten jest niewielkich rozmiarów 116 x 140 x 65 mm o masie niemalże kilograma. Dobrej, jakości głośnik 75 mm oraz wzmacniacz zapewnią dobrą muzykę.
Model ten posiada także wbudowany akumulator 2200 mAh, który starcza na 8 godzin słuchania muzyki. Głośnik połączony jest bezprzewodowo (łączność Bluetooth) oraz przewodowo za pomocą kabla JACK przez port AUX. Cena głośnika to 669 zł. Doskonale sprawdza się w domu (podłączony przez komputer) a także w terenie (bezpośrednio ze smartfonu, tabletu czy laptopa).

JBL Pulse 2

JBL Pulse 2 to znana marka produkująca głośniki które posiadają ekran z diodami Led. Podczas grania utworów nasz sprzęt rozświetli się różnobarwnymi światłami w rytm muzyki. Wyposażony jest także w niezwykle pojemny akumulator o pojemności aż 6000 mAh, dzięki czemu możemy słuchać muzyki aż przez 10 godzin. Dobrej, jakości głośnik 45mm, który jest odporny na wodę. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy relaksujemy się nad rzeką. Połączony jest za pomocą Bluetooth a jego masa nie przekracza 0,8kg. Ten głośnik kosztuje 799zł.

Harman/Kardon Esquire Mini

Głośnik ten jest niewielkich rozmiarów posiadający baterię o pojemności 2000 mAh, dzięki czemu możemy przez 8 godzin odtwarzać muzykę. Model ten oferuję dźwięk w bardzo wysokiej, jakości z pasmem nisko tonowym, Wykonany jest ze skóry, szczotkowanego aluminium oraz ceramiki. Dbałość wykonania sprawia, że doskonale nadaje się on nie tylko na dworze, ale także i na biurku. Cena tego modelu głośnika to 450 zł.

BOSE SoundLink Mini Bluetooth II

Jest doskonały dla osób, które lubią mocne brzmienia. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że możemy chwycić go jedną ręką. Posiada wbudowany akumulator, który stacza na 10 godzin słuchania muzyki. Musi być jednak połączony przez złącze USB. W innym przypadku czas ten ulegnie znaczącemu skróceniu. Za ten głośnik musimy dać 844 zł.

DVI, HDMI, DisplayPort – jakie złącze wybrać?

0
DVI, HDMI, DisplayPort - jakie złącze wybrać?

Wykorzystanie pełnych możliwości monitora nie jest możliwe, bez posiadania odpowiedniego łącza. W przypadku tradycyjnego telewizora jest to oczywiście HDMI. Jeśli jednak chcemy podłączyć komputer, sprawa nieco się komplikuje. Jakie zatem łącze najlepiej wybrać do swojego komputera?

Wykorzystaj dostępne gniazda

Podczas wyboru odpowiedniego złącza, nie wystarczy się kierować wyłącznie gniazdami, które możemy znaleźć na naszym monitorze. Warto też sugerować się wyjściami, które znajdują się na naszej karcie graficznej. I choć zazwyczaj jest to klasyczne HDMI, to zdarzają się również karty, które wykorzystują DVI, czasami wraz z przejściówką na D-Sub.

Cechy złącza DVI

Złącze DVI nadaje się do przesyłu zarówno sygnału analogowego, jak i cyfrowego. Może ono pracować w trybie jedno (pojedynczym) i dwukanałowym (podwójnym). Pojedynczy kanał cyfrowy oferuje przepustowość na poziomie 3.96 Gbit/s, podczas gdy podwójny 7.92 Gbit/s.

Jeśli chodzi o rozdzielczość transmitowanego sygnału, DVI oferuje nam maksymalnie 3840 × 2400 pikseli. Musimy jednak pamiętać, że tak duża rozdzielczość „starcza nam” zaledwie na odświeżanie do poziomu 33 Hz. W przypadku coraz częściej spotykanego odświeżania na poziomie 144 Hz, musimy zadowolić się maksymalnie 1080 liniami poziomymi.

Cechy złącza HDMI

HDMI jest typem złącza, które pozwala na jednoczesny przesył zarówno obrazu jak i dźwięku. Interfejs pozwala na płynne przetransmitowanie sygnału o rozdzielczości 1920 x 1080 w częstotliwości nie przekraczającej 60 Hz.

W miarę upływu czasu, na rynku pojawi się upgradeowana wersja HDMI. Ma ona pozwolić na transfer sygnału o rozdzielczości 4K i to w częstotliwości 60 Hz. Jak więc łatwo się domyślić, będzie to przewód wykorzystany raczej w telewizorach.

Cechy złącza DisplayPort

DispalyPort jest najnowszym interfejsem, umożliwiającym transfer danych głównie pomiędzy komputerem a monitorem. W porównaniu z powyższymi standardami jest to połączenie najbardziej wydajne. Pozwala na przetransmitowanie sygnału 8K w częstotliwości 60 Hz.

Z czego zrobić typowy komputer do gier?

0
Z czego zrobić typowy komputer do gier?

Typowy komputer do gier wcale nie musi być mocnym sprzętem za co najmniej 5 – 7 tysięcy złotych. Wręcz przeciwnie – przy odrobinie pomysłu, można stworzyć całkiem ciekawą jednostkę centralną, która sprawdzi się przy większości gier. Z jakich komponentów najlepiej ją złożyć?

Procesor – Intel Core i3-6100

Wersja i3 nie należy pewnie do zbyt wydajnych. Nie jest ona jednak aż tak energożerna. Z powodzeniem do jej chłodzenia można wykorzystać chłodzenie, które zostało dołączone do zestawu. Jednostka ta jest kompatybilna z pamięcią operacyjną DDR4 i posiada aż dwa rdzenie, obsługujące jednocześnie do czterech wątków.

Z procesorem zintegrowano kartę graficzną Intel® HD Graphics 530. Całość może taktować z częstotliwością dochodzącą aż do 3.7 Ghz.

Płyta główna – Asus H110M-K

Płyta główna jest bardzo często pomijana przez nabywców fabrycznie nowych komputerów. Warto jednak pamiętać o niej przy wyborze komponentów do własnoręcznie składanego komputera. Płyta główna – Asus H110M-K to rozwiązanie stosunkowo niewielkie. Zmieści się ona z powodzeniem w standardowej obudowie. Posiada ona dwa odrębne sloty na pamięć operacyjną DDR4, której łączna pojemność nie może przekroczyć 32 GB.

Niestety płyta ta nie daje możliwości podkręcenia procesora. Mimo to, przy większości dobrych od strony graficznej gier, będzie ona doskonale dawać sobie radę z ich obsługą. W płycie głównej pojawiły się również: 2 złącza PCI-E x1 oraz jedno PCI-E x16, 4 złącza Serial ATA III oraz 2 porty USB 3.0.

Pamięć RAM – Kingston DDR4 HyperX

W przypadku naszej płyty głównej (w której mamy jedynie dwa sloty na pamięć operacyjną), optymalnym rozwiązaniem będą oczywiście dwie kości o pojemności 8 GB każda. Konfiguracja 16 GB RAM-u całkowicie wystarczy nie tylko na obecnie pojawiające się gry, ale również na pozycje, które za kilka lat zobaczymy na polskim rynku.

Karta graficzna – Asus GTX950 2 GB Strix

Ta karta graficzna taktuje z częstotliwością aż 1335 MHz i – co ważne – posiada własne, autorskie chłodzenie. Dzięki niemu praca karty jest szybka i przede wszystkim cicha. Bądźmy przygotowani na to, że wspomniana karta będzie zajmować dość dużo miejsca wewnątrz naszej obudowy.

Dysk twardy – Seagate SSHD 1 TB

Dobrym rozwiązaniem jest dysk SSHD. Łączy on w sobie znacznie większą niż w przypadku „talerzówek” szybkość i – nieco mniejszą – pojemność. Niemniej 1 TB to wystarczająco dużo, nawet dla wymagających graczy.

Zasilacz – Thermaltake 530W Smart

Nasz zasilacz jest opcją z pewnym „nadmiarem” mocy. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że z biegiem czasu będziemy ubogacać nasz komputer o dodatkowe, mocniejsze komponenty.