czwartek, Sierpień 22, 2019

Kiedy warto skorzystać z ekranu projekcyjnego?

0
ekrany projekcyjne

Na rynku dostępne są różne rodzaje ekranów – może zdarzyć się tak, że z dziesiątek propozycji sklepów i marek będzie nam trudno wybrać jeden ekran, a obfitość ofert nas przytłoczy. Dlatego w tym artykule dowiesz się, kiedy warto wybrać ekran projekcyjny i o czym musimy pamiętać przy wyborze takiego sprzętu.

Czym jest ekran projekcyjny?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: jest to ekran, który służy do wyświetlania obrazu emitowanego za pomocą specjalnego projektora. Sprawi, że obraz będzie wysokiej jakości, w przeciwieństwie do obrazu wyświetlanego po prostu na ścianie. Możemy wybrać odpowiedni rozmiar – wtedy zauważymy różnicę w jakości oglądanego obrazu. Do wyboru mamy różne rodzaje ekranów projekcyjnych, dzięki czemu z pewnością znajdziesz najlepszy ekran dla siebie, który będzie spełniał wszystkie Twoje oczekiwania i wymagania.

Ekran do projektora – kiedy warto go wybrać?

Najczęstszym miejscem, w którym stosuje się ekran do projektora są sale konferencyjne, sale uczelniane lub szkolne. Ekran projekcyjny pozwala na bezproblemowe wyświetlenie pokazu slajdów, filmów instruktażowych czy edukacyjnych w taki sposób, by obraz widziało wiele osób, nawet tych znajdujących się w dużej odległości od ekranu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ekran do projektora stał się jednym z elementów Twojego kina domowego. Możesz wtedy oglądać filmy, koncerty i inne obrazy wideo o kinowej jakości we własnym zaciszu domowym. Zorganizowanie seansu z bliskimi – rodziną czy przyjaciółmi będzie przyjemne i przyniesie Wam dużo radości. Nie musisz przepłacać za drogie bilety do multipleksu, kiedy zainstalujesz ekran projekcyjny wraz z systemem wysokiej jakości audio w swoim domu.

Jaki rodzaj ekranu projekcyjnego wybrać?

Tutaj mamy do wyboru różne możliwości. Możemy zdecydować się na projekcyjny ekran elektryczny, nowoczesne rozwiązanie, które z łatwością połączysz z innymi sprzętami składającymi się na system audio-wizualny w Twoim domu. Ciekawą propozycją jest ekran elektryczny przenośny – to doskonały sprzęt dla każdego, kto chce przenieść ekran do sali konferencyjnej, szkolnej czy uczelnianej. Możesz zabrać go ze sobą kiedy tylko potrzebujesz. W sklepach znajdziemy także ekran elektryczny podwieszany pod sufitem. Dobrze sprawdzi się właśnie w domu, gdzie wybieramy jedno konkretne miejsce do zawieszenia ekranu i nie chcemy go przenosić. Dostępne są także ekrany z napinaczami, czyli takie, które możemy dosłownie napiąć, aby pozbyć się ewentualnych zakłóceń w obrazie wynikających z zagnieceń materiału ekranu – pełen przekrój ekranów projekcyjnych możesz znaleźć na ekranownia.pl

Etykiety samoprzylepne – z jakich materiałów powstają? Rodzaje i zastosowanie

0
Etykiety samoprzylepne – z jakich materiałów powstają? Rodzaje i zastosowanie

Etykiety samoprzylepne są jednym z kluczowych elementów decydujących o sprzedaży danego produktu. Bardzo duży wybór względem materiału czy składu naklejki sprawia, że efekt jest atrakcyjny dla oka i korzystny w działaniach reklamowych.

Jaki dysk do komputera wybrać?

0
Jaki dysk do komputera wybrać?

Postęp w sprzęcie komputerowym postępuje coraz szybciej. Dlatego dziś zakup podzespołów komputerowych musi być bardzo dobrze przemyślany. Dotyczy to zwłaszcza dysku. Tym bardziej, że na rynku dostępne są różne ich rodzaje. Warto zatem wiedzieć czy się od siebie różnią oraz jakie mają zalety i wady.

Rodzaje dysków twardych

Wybór dysku twardego do decyzja kluczowa. Jest to bowiem jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze. To właśnie od dysku twardego zależy ile danych w komputerze będziemy mogli przechowywać. M.in. od dysku zależy także prędkość działania komputera. Na rynku dostępne są trzy technologie dysków twardych.

Pierwszy dysk to dysk HDD. Jest to klasyczny dysk magnetyczny talerzowy. Drugi typ dysku to nowoczesny dysk półprzewodnikowy SDD. Na rynku dostępny jest także dysk hybrydowy talerzowy posiadający dodatkową pamięć SDD. To jest dysk SSHD.  Każdy z tych dysków ma swoje zalety oraz wady.

Zalety i wady dysków HDD

Technologia dysku HDD bardzo dobrze sprawdzała się przez wiele lat. Oczywiście sprawdza się do tej pory, jednak stosowana jest już przede wszystkim w komputerach, od których nie wymaga się bardzo dużej wydajności. Zaletą dysków HDD jest przede wszystkim ich niski koszt. Zwłaszcza w porównaniu z dyskami SDD.

Ogromną zaletą dysków HDD jest także ich bardzo duża pojemność. Niestety dyski te mają także i swoje wady. Jedną z nich jest z pewnością zdecydowanie mniejsza wydajność. To zdecydowanie największa wada dysków HDD, ale nie jedyna. Dyski te działają także dość głośno. Poza tym szybko się nagrzewają oraz są dość podatne na awarie i uszkodzenia.

Zalety i wady dysków SDD

Dyski SDD to już nieco wyższa technologia w porównaniu z dyski SDD. Charakteryzują się szybkim czasem odczytu oraz zapisu danych. Nie są to jedyne zalety tego typu dysków. Są to dyski bardzo ciche. W przeciwieństwie do dysków HDD nie generują one żadnego hałasu. Poza tym zużywają zdecydowanie mniej energii. Ma to ogromne znaczenie w przypadku laptopów.

Te wyposażone w dysk SDD mogą zdecydowanie dłużej działać na samej baterii. Dyski te są także bardzo odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy oraz różnice temperatur. Oczywiście nie może obejść się bez wad. Jedną z nich jest ograniczona liczba cyklu zapisu danych. Poza tym w przypadku awarii odzyskanie danych z dysku SDD jest zdecydowanie trudniejsze w porównaniu z dyskami HDD.

Hybryda, czyli dysk SSHD

Dyski twarde SSD i HDD należą do najczęściej wybieranych. Jednak jak już wspomniano na rynku dostępny jest także dysk, który stanowi pewnego rodzaju hybrydę obu tych dysków. Mowa tu o dysku SSHD. W pewnym sensie dysk SSHD łączy w sobie zalety zarówno dysku HDD, jak i dysku SDD. Konkretnie rzecz ujmując dysk ten to połączenie dużej pojemności jaką charakteryzuje się dysk HDD oraz dużej prędkości jaką cechuje się dysk SDD.

Ma to swoje przełożenie na codzienne korzystanie z komputera. Działanie dysku SSHD polega na tym, że te pliki, które wykorzystywane są najczęściej trafiają do części SDD, a te wykorzystywane zdecydowanie rzadziej do części HDD. To przekłada się zdecydowanie na zwiększenie szybkości odczytu plików, jednak to co ważne nie ma żadnego wpływu na czas ich zapisu.

To jaki dysk zostanie przez nas wybrany oczywiście zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Nie bez znaczenia jest także posiadany przez na budżet na zakup komputera. Czasem to właśnie ten aspekt będzie decydujący jeśli chodzi o decyzję w kwestii zakupu konkretnego dysku twardego. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrany dysk twardy działał sprawnie.

Więcej znajdziesz tutaj: https://shoplet.pl/15-dyski-i-napedy

Laptop – sprzęt na co dzień

0
Laptop – sprzęt na co dzień

Laptop to sprzęt, bez którego nie da się poprawnie funkcjonować w dzisiejszej zinformatyzowanej rzeczywistości. Służy on zarówno do pracy, jak i rozrywki i siłą rzeczy się eksploatuje. W efekcie warto zaopatrzyć się w akcesoria do laptopów, które pozwolą na lepsze wykorzystanie potencjału posiadanego sprzętu oraz przedłużenie jego żywotności. Na rynku, np. pod adresem https://www.laptopshop.pl/ możemy znaleźć wiele produktów, które są w stanie podnieść funkcjonalność laptopa oraz tchnąć w niego nowe życie: baterie, zasilacze, powerbanki, zamienne klawiatury oraz wiele innych to tylko część lodowej góry opcji przeznaczonych do różnych modeli, które znajdują się na domowych lub pracowniczych biurkach.

Nie tylko w pracy

Dawniej laptop był kojarzony przede wszystkim ze środowiskiem biznesowym. Dziś jest on urządzeniem, które bardzo się spopularyzowało. Laptopy coraz częściej stanowią zamienniki dla komputerów stacjonarnych PC i z każdym rokiem mają coraz większe możliwości techniczne. Laptop można jednak wykorzystywać sprawniej i dłużej. Kiedy zaczyna odmawiać posłuszeństwa i wydajności problem zazwyczaj da się rozwiązać prostą wymianą. Co zatem warto zmienić lub dokupić do laptopa?

Nowa bateria

Bateria może być oryginalna lub dedykowany załącznik. Obecnie na rynku ma się spore pole do manewru przy wyborze baterii. Istnieją warianty standard, pro oraz ultra, które charakteryzują się większą docelową pojemnością, dzięki czemu sprzęt może działać dłużej na jednym cyklu ładowania bez potrzeby trzymania go ustawicznie na energetycznej smyczy. Wiele dedykowanych baterii posiada również trochę inną konstrukcję. Podnoszą one bardziej laptop do góry, dzięki czemu zapewniają lepszą cyrkulację powietrza.

Wymienna klawiatura

Jest to element, który siłą rzeczy szybko się eksploatuje. Wraz ze wzrostem częstotliwości używania sprzętu klawiatura coraz szybciej się wysługuje. Przycinające klawisze lub głośność pisania przypominająca wystrzały z kapiszonów są w stanie skutecznie zdezorganizować pracę oraz umniejszyć komfort z używania sprzętu. Akcesoria do laptopów jak wymienne klawiatury nie są dużym wydatkiem, tylko inwestycją, która szybko się zwraca zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku.

Zasilacze

Kable ładujące to najczęściej marginalizowany dodatek do laptopa. Wszystko jest w porządku dopóki działają, jednak problemy zaczynają się w momencie, kiedy sprzęt powoli niedomaga. Niestykające lub przerwane kable to najlepsza recepta żeby wywołać spięcie i spowodować poważną awarię sprzętu.

Bez serwisu

Powyższe produkty to tylko niektóre opcje, które pomogą utrzymać sprzęt w optymalnej kondycji i sprawią, że jego żywotność przedłuży się nawet o kilkanaście miesięcy. Co ważne wymiany tych elementów można dokonać samemu bez potrzeby angażowania usług serwisowych oraz czekania aż nowe akcesoria do laptopa spłyną.

Q60R – czy warto pochylić się nad najtańszym telewizorem QLED?

0
Q60R – czy warto pochylić się nad najtańszym telewizorem QLED

Nowa linia telewizorów Samsung QLED 2019 dysponuje urządzeniami z całej gamy zakresów cenowych. Najtańszym, a zarazem i najsłabiej wyposażonym telewizorem z nowej serii jest model Q60R, korzystający wprawdzie z dobrodziejstw technologii kropki kwantowej, ale jednocześnie nieco ograniczony w stosunku do droższych modeli. Jakie właściwości ma zatem ten nowy telewizor 4K?

Etui do LG K40

0
LG K40

Czy solidny telefon musi być drogi? LG udowadnia nam, że nie. LG K40 to przede wszystkim praktyczny telefon dla każdego kto nie chce wydawać fortuny na nowy smartfon a potrzebuje rozsądne urządzenie. LG K40 to średniej wielkości urządzenie bardzo dobrze leżące w dłoni z solidnymi aparatami w których postawiono na nowoczesność mimo umiarkowanej ceny.

W LG K40 zastosowano wyświetlacz FullVision HD+ o przekątnej 5,7 cala. Sprawia to, że będzie on przyzwoitym centrum rozrywki. Aby upamiętniać najważniejsze chwile mamy z przodu do dyspozycji bardzo fajny aprat selfie 8MP z możliwością dodatkowego rozświetlenia Flashem LED. Dzięki temu zrobimy oświetlone zdjęcia nawet w ciemności.  Aby wykonywać ciekawe selfie z pięknie rozmytym tłem wystarczy przełączyć aparat na  tryb portretowy. Dzięki AI CAM LG K40 wybierze co najlepsze z każdej sceny. Inteligentny aparat sam wykryje zawartość spośród 8 różnych predefiniowanych scen takich jak zwierzęta, ludzie, jedzenie i tym podobnych kadru i dobierze wszystkie ustawienia dla właśnie fotografowanych przedmiotów.

Z tyłu mamy do dypozycji  główny aparat 15MP z PDAF. Niewątpliwą zaletą LG K40 jest też dźwięk przestrzenny DTSX. Zatem podłączając dobrej jakości słuchawki do gniazda jack 3.5mm mamy przenośne centrum rozrywki, charakteryzujące się wyjątkowo realistycznym przestrzennym dźwiękiem. To wszystko w połączeniu z powiększonym ekranem o proporcjach 18:9 FullVision HD+ i rozdzielczości 720 x 1440 px. Producent zadbał też o odpowiednią ilość pamięci wbudowanej i pamięci RAM tj. 2GB/32GB. Oczywiście wbudowaną pamięć możemy rozszerzyć dokupując kartę pamięci microSD Maksymalna wielkość karty pamięci microDXC obsługiwana przez LG K40 to 2 TB. Serce K40 to 8 rdzeniowy procesor Mediatek Helio P22 MT6762 o częstotliwości taktowania 2 GHz dbający o płynne działanie całości.

case

Dodatkowo jak większość nowych telefonów LG także i L40 spełnia surowe militarne normy potwierdzone certyfikatem MIL-STD 810G. Certyfikat ten gwarantuje nam, że telefon przeszedł szereg testów sprawdzających jego wytrzymałość w określonych warunkach użytkowania. Posiadany certyfikat gwarantuje nam większą odporność na wilgoć, temperaturę, uderzenia i inne trudne. czynniki Mimo wszystko nie zapomnijmy, że dodatkowe etui na LG K40 sprawi, że możemy zapewnić dodatkową ochronę smartfonowi którego ekran czy obudowa przy upadku mimo posiadanych certyfikatów może ulec uszkodzeniu.

etui

Doskonała ochronę zapewnia etui zamykane z klapką choć nawet zwykły case nakładany na plecki telefonu pod warunkiem, że ma on odpowiednio dużo wystające z przodu ranty jest często wystarczającą ochroną przy upadku urządzenia. Biorąc pod uwagę, że producent nie informuje o zastosowaniu hartowanego szła Gorilla Glass warto dokupić szkło na telefon by mieć pewność, że nie pojawią się rysy na ekranie po kilku dniach użytkowania. Produkty o których mowa warto kupić w sprawdzonym sklepie. Z pozoru tak samo wyglądające akcesoria gsm często bardzo różnią się jakością – dlatego nie zawsze co tańsze to lepsze. Wręcz przeciwnie solidny produkt zwykle ma odpowiednią cenę. Na szczęście nie mówi o drogich produktach dlatego 5 czy 10zł więcej za etui czy case zapewnia nam dużo lepsza jakość.

Jak bezpiecznie użytkować Samsung Galaxy A50?

0
Samsung Galaxy A50

Samsung Galaxy A50 już w momencie pojawiania się w sprzedaży w marcu zyskał sporą popularność. Silna pozycja Samsunga, bardzo dobre parametry, cena dużo niższa niż flagowców i niższa niż wszyscy mogli by się tego spodziewać za telefon który ma 3 aparaty i czujnik linki papilarnych w ekranie. O jakich jeszcze zaletach możemy mówić w Galaxy A50?

Duży ekran Super AMOLED o przekątnej 6,4 cala oraz spora bateria 4000mAh, aparat z obiektywem szerokokątnym sprawiają że to bardzo dobrze sprzedający się telefon. Nabywcy podkreślają, że jakością wykonania nieco odbiega od „szklanych” konstrukcji flagowców dlatego zapewne wiele osób sięgnie po dodatkową ochroną. Tak czy inaczej dzisiaj ciężko używać telefon bez etui. Czy telefon ma obudowę z tworzywa czy ze szkła warto ją schować do futerału by nie potłukła się czy też nie porysowała. Oczywiście pokrowiec też chroni ekran który potłuc najłatwiej.

Cena telefonu i jego „pozycja” na rynku sprawia, że najchętniej wybierane są etui ze średniej półki ale bardzo ciekawą propozycją są oryginalne etui do Samsung Galaxy A50. To pokrowiec za niespełna 100zł który sprawia, że telefon wygląda fenomenalnie a ochrona jest na najwyższym poziomie.

etui

Produkcja Samsunga sprawia, że o trwałość etui możemy być spokojni. Cieszy też wybór spośród dwóch kolorów. Czarny dla ceniących klasyczną elegancję i biały który co prawa jest mniej praktyczny w użytkowania ale wygląda doskonale. Oryginalne etui Flip Wallet Cover to solidny otwierany futerał z klapką który posiada kieszonkę na kartę płatniczą. Zamykanie pokrowca powoduje automatyczne wygaszenie ekranu co pozytywnie wpływa na czas działania na jednym ładowaniu baterii. Zastosowanie pokrowca nie ogranicza nam dostępu do portów czy przycisków.

samsung

Użytkowanie telefonu jest bardzo komfortowe a ochrona na wysokim poziomie i co najważniejsze telefon wygląda doskonale. Nieco wyższą cenę pokrowca na pewno zrekompensuje jego trwałość. Raz wydamy nieco więcej pieniędzy za to mamy gwarancję, że zakupiony produkt będzie trwały. Zastanowić się można nad zakupem także szkła hartowanego na ekran ponieważ w specyfikacji nie mam mowy o zastosowaniu Gorilla Glass aby chronić wyświetlacz przed zarysowaniami.

Etui powinno sprawić, że nie musimy się obawiać o potłuczenie ekranu ale jeśli chodzi o zarysowania to swoją „robotę” powinno wykonać szkło hartowane. Koszt takiego produktu nie jest wysoki a ochrona bardzo solidna i skuteczna.

Wszystko co musisz wiedzieć o światłowodach: spawanie

0
Wszystko co musisz wiedzieć o światłowodach: spawanie

Technologia światłowodowa, wykorzystująca światło jako nośnik informacji, staje się coraz bardziej popularna i rozpowszechniona. Znajduje zastosowanie nie tylko w telekomunikacji, ale również w medycynie, sektorze bezpieczeństwa, systemach automatycznych, na dekoracji wnętrz kończąc. Stworzenie instalacji wykorzystującej technologię światłowodową, a następnie jej niezbędne naprawy i ewentualne działania modernizacyjne wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu. Technologia ta nie mogłaby istnieć, gdyby nie spawarki światłowodowe, pozwalające łączyć poszczególne odcinki światłowodów. Ważne, by urządzenia te były trwałe, wysokiej jakości, ale również poręczne i lekkie – w końcu mają do czynienia z włóknem światłowodowym, o średnicy porównywalnej do ludzkiego włosa.

Spawarka do światłowodów umożliwia połączenie włókien kabla światłowodowego – do ich zespolenia dochodzi dzięki  zgrzaniu specjalne przygotowanych końcówek w łuku elektrycznym. Włókna są wstępnie wygrzewane, następnie wykonywany jest spaw, a powstałe naprężenia są eliminowane dzięki końcowemu wygrzaniu spawu. Tak powstałe połączenie chroni się osłonkami termokurczliwymi.

W dobie rozwoju technologii światłowodowej  spawarki światłowodowe wydają się być sprzętem niezbędnym – dlatego już dziś kup swoją na: https://www.anteny24.pl/spawarki-swiatlowodowe-extralink. Każda firma, która ma do czynienia z technologią światłowodową, powinna również posiadać spawarkę, która umożliwi prawidłową instalację i konserwację sieci światłowodowej. Warunkiem wygodnej pracy jest wysoka jakość sprzętu: dobre spawarki światłowodowe cechuje szybkość działania i dokładność spawania, co przekłada się na komfortowe warunki pracy.

Wybierając spawarkę światłowodową, należy dokonać analizy warunków pracy i przemyśleć oczekiwania, a następnie obiektywnie porównać modele dostępne na rynku. Cena nie powinna być argumentem przeważającym: znacznie bardziej istotna jest jakość wykonania, wydajność, łatwa obsługa, bezawaryjność, ale też dostępność serwisu w razie ewentualnej potrzeby. Dla zwiększenia żywotności spawarek, powinny one być obsługiwane wyłącznie przez specjalistów – co gwarantuje ich prawidłową eksploatację.

Dowiedz się dlaczego powinieneś korzystać z komputerów panelowych w swoim przedsiębiorstwie!

0
komputer panelowy

Komputer przemysłowy z ekranem dotykowym, czyli tak zwany komputer panelowy jest bardzo popularnym sprzętem do wykorzystania w zakładzie lub na hali produkcyjnej. Jednak wiele firm utknęło w przeszłości i wciąż używa komputerów klasy konsumenckiej, które zawierają klawiaturę i mysz.

Nie tylko ta opcja obliczeniowa niesie większe szanse na to, że może zawieść i spowodować zakłócenia w operacjach, ale jest też wiele innych powodów, dla których używanie komputera panelowego może zaoszczędzić czas i pieniądze na dłuższą metę. Oto kilka z tych korzyści.

Korzyść #1 łatwość utrzymania w czystości

Ponieważ wiele środowisk pracy nie należy do najczystszych, komputery panelowe są odpowiedzią na to, bowiem zwykle przeznaczone do wycierania za pomocą wody lub środków czyszczących. Większość z nich wyróżnia się stopniem ochrony IP65, co oznacza, że posiadają ekran, który jest pyłoszczelny i wodoodporny. Korzystanie z ekranu dotykowego eliminuje potrzebę użycia klawiatury lub myszy. Te dwa przedmioty są szczególnie podatne na gromadzenie się brudu i kurzu, więc pozbycie się ich tak jak w przypadku komputera panelowego sprawia, że system jest bardziej higieniczny.

Korzyść #2 chłodzenie bez wentylatora
Przemysłowe komputery z ekranem dotykowym zwykle mają bezwentylatorowy system chłodzenia, który chroni urządzenie przed zasysaniem kurzu, który jak wiadomo mógłby uszkodzić wewnętrzne elementy. Wyeliminowanie tego powszechnego problemu może znacznie poprawić trwałość sprzętu.

Korzyść #3 prostota obsługi
Hasła i polecenia nie są ustalone na przemysłowym ekranie dotykowym. W zależności od aplikacji i oprogramowania można wyświetlić na komputerze panelowym tylko te funkcje, które są całkowicie niezbędne i można je łatwo skonfigurować. Interfejs klawiatury można włączyć na ekranie, aby jeszcze bardziej skonsolidować funkcje procesu. Zwiększa to również efektywność w rozpraszającym otoczeniu, jakim zwykle jest zakład pracy.

W stale zmieniającym się środowisku produkcyjnym używanie zalet, jakie niesie komputer panelowy ma wiele zalet w stosunku do produktów klasy konsumenckiej. W ofertach dzisiejszych producentów można dzisiaj znaleźć naprawdę wiele opcji, które idealnie pasują do istniejącego środowiska, i co więcej – Ci sami producenci są w stanie zaprojektować niestandardowe rozwiązania w razie potrzeby. Skontaktuj się z nimi, jeśli naprawdę interesuje Cię to jak Twoją pracę może usprawnić komputer panelowy, aby uzyskać więcej informacji na temat jego wszechstronnych możliwości.

System dla komputerów poleasingowych

0
System dla komputerów poleasingowych

Kupując sprzęt poleasingowy myślimy, że system do niego dostarczony jest oryginalny okazuje się jednak, że w tego typu urządzeniach jest jeden mały haczyk, na który warto zwrócić uwagę. Dzięki temu w przyszłości unikniemy problemów prawnych, a zarazem i finansowych.

Na wstępie trzeba ustalić, że problemy prawne i finansowe nie ponosi firma sprzedająca nam sprzęt, a osoba go kupująca i użytkująca. Polskie prawo jest proste w tym temacie. Jeśli używamy jakiś sprzęt to znamy prawo i to my odpowiadamy za to, co robimy. Oznacza to, że jeśli kupimy samochód i nim jedziemy to zawracając na zakazie mamy świadomość, że popełniamy wykroczenie i my za nie odpowiemy.

Tak samo jest w przypadku sprzętu poleasingowego czy też nowego. Jeśli używamy nielegalnego oprogramowania to nie odpowiada za to wszystko sprzedawca, a nabywca korzystający z takiego oprogramowania. To klient ma wiedzieć czy popełnia przestępstwo korzystając z tego produktu czy też nie. Wszak jeśli się nie zna mógł wziąć do rozwiązania kwestii prawnych prawnika, speca z IT, czy też zadzwonić do infolinii Microsoftu w celu sprawdzenia, czy oprogramowanie jest legalne czy też nie. Oczywiście w tych dwóch ostatnich przypadkach problem polega na tym, że musimy udzielić wszystkich niezbędnych informacji, aby wykluczyć popełnienie przestępstwa. Niestety większość osób zakupujących sprzęt nie ma odpowiedniej wiedzy, aby specowi z IT czy konsultantowi z Microsoftu wszystko powiedzieć i aby ta osoba mogła jasno ustalić czy posiadamy legalny system czy też nie.

Dlatego postanowiłem napisać ten artykuł ujawniający jak szybko i łatwo można sprawdzić czy system w sprzęcie poleasinogwym jest legalny czy też nie. Komputery poleasingowe oraz laptopy poleasingowe najczęściej sprowadzane są z zagranicy. 99% tego rynku pochodzi właśnie z różnych krajów, ale nie z Polski. Spowodowane jest to innym systemem rozliczania takich transakcji względem Polski. Nie będę wdawał się w szczegóły, gdyż nie jest to cel niniejszego materiału. Jednakże ważny jest fakt, że sprzęt tego typu sprzedawany jest z oprogramowaniem – licencja COA.

W Polsce sprzedawcy tłumaczą się, że dyrektywa Unii Europejskiej pozwala odsprzedawać taką licencje. To jest prawda, ale dyrektywa mówi o tym, że licencja obejmuje język skąd podchodzi sprzęt. Tym samym jeśli licencja była aktywowana na język niemiecki to na takowy jest przeznaczona. Jeśli wgramy system polski, aktywujemy z tej licencji to łamiemy prawo – niestety. Wtedy musimy liczyć się z konsekwencjami. Aby szybciej połapać się w tym, czy mamy legalny czy też nie system firma Microsoft wprowadziła w 2010 roku licencje, które nazywają się Refubished. Posiadają je wybrane firmy oferujące sprzęt poleasingowy. Wybrane, gdyż takowa firma musi przejść testy i weryfikacje, aby mieć możliwość sprzedawania takich licencji. To dosyć rygorystyczne, ale Microsoft nie chce aby tego typu licencje wpadły w niepowołane ręce. Wszystko dlatego, że są one tanie. 60 zł kosztuje Windows 10 Home a 120 zł Wersja pro. Ceny są więc niskie jak za legalne oprogramowanie. Jeśli więc sprzedawane byłby niezgodnie z procedurą rynek zostałby zalany systemem, który w normalnej dystrybucji kosztuje znacznie więcej.

Jak już pewnie zauważyliście obecnie jedyny i legalny system to właśnie Windows 10 w wersji Home i PRO. Pozostałe licencje zostały wycofane z rynku. Naklejkę nakleja sprzedawca w momencie sprzedaży. Ma ona wpis For Refurb lub MAR (Microsoft Authorization Refubished). To pierwszy trop ukazujący, że dostaliśmy ze sprzętem legalny system. Komputery poleasingowe czy też laptopy poleasingowe dodatkowo na paragonie lub fakturze mają właśni skór MAR określający charakter licencji. Warto dodać, że właśnie na naklejce, która przykleja sprzedawca jest klucz dedykowany dla Windowsa 10 . Nie jest to więc jakaś aktualizacja, która w sumie od 2 lat jest nielegalna, czy inne dziwne źródło. Nie tutaj jest nowy klucz, który możemy użyć w przyszłości do zainstalowania Windowsa 10.

Skąd pobieramy Windowsa 10. Microsoft wycofał się z partycji recovery i płyt, a teraz system jest po prostu dostępny na stronie dedykowanej. Wystarczy wpisać w Google Windows 10 i odwiedzić witrynę . Następnie pobieramy odpowiednie narzędzie i tworzymy nośnik albo w wersji na USB albo Płyty. Wtedy we własnym zakresie możemy zawsze przeinstalować system.

Na koniec warto dodać, że aby licencja Refurbished była legalna sprzedawca musi sprzedać komputer kompletny, na którym dało się zainstalować system. Niestety jeśli czegoś brakuje to sprzęt licencja nie jest ważna.

Teraz mając już pełną wiedzę wiecie co kupić i jak. Mam nadzieję, że dzięki temu unikniecie problemów i będziecie cieszyli się naprawdę porządnym sprzętem, jakim jest sprzęt poleasingowy z oryginalnym systemem przez wiele lat.

ZOBACZ TEŻ