Budujemy komputer, czyli na czym możemy zaoszczędzić?

Zbudowanie dobrego komputera we własnym zakresie wcale nie musi być aż tak kosztowne. Nie trzeba wybierać od razu części z pierwszej półki cenowej. Na niektórych z nich można sporo zaoszczędzić a niektórych… w ogóle nie trzeba kupować.

Napęd optyczny

Pierwszą rzeczą, na której możemy zaoszczędzić, jest oczywiście napęd optyczny. Co ważne – w dzisiejszych czasach nie jest on już niezbędnym wyposażeniem komputera. Zwłaszcza, że coraz częściej korzystamy z urządzeń masowych. Sama instalacja gier coraz rzadziej wymaga nośników płytowych. Wystarczy rejestracja w Steam i… wszystko jasne!

Dyski twarde

Dysk twardy nie może być z najtańszej półki, gdyż od niego zależy bezpieczeństwo naszych danych. Nie musi on jednak być zbyt drogi – urządzenia o pojemności 2 a nawet 1 TB nie będą nam aż tak bardzo potrzebne (w większości przypadków). Coraz częściej decydujemy się na nośniki zewnętrzne (o wiele tańsze i bardziej praktyczne) a także – na przechowywanie danych w chmurze. Spokojnie powinno nam wystarczyć 250 lub 500 GB.

Zasilacz

Ważny jest dobór odpowiedniego zasilacza. Jak go wybrać? Sprawdźmy, ile mocy pobierają poszczególne podzespoły a następnie zsumujmy to. Dla typowego komputera biurowego duży zasilacz nie będzie potrzebny. Warto jednak zadbać o pewną energetyczną rezerwę, na wypadek zakupu dodatkowych odbiorników.

Karta graficzna

Jeśli nasz komputer ma być przeznaczony wyłącznie do surfowania po necie i oglądania filmów, mocna karta graficzna (zarezerwowana dla graczy i projektantów grafiki), nie będzie nam potrzebna. Oszczędności wynikające z zakupu prostego układu graficznego mogą wynieść nawet i 1000 złotych!

Pozostałe komponenty:

1. Procesor – dla zwykłych zastosowań lepszym rozwiązaniem będzie mniej wydajny sprzęt. Głównie ze względu na mniejsze zużycie energii.

2. Pamięć RAM – nie musi być jej zbyt dużo. Nadmiar kości sprawi, że będą one niewykorzystane przez słabszy sprzęt.

3. Płyta główna – dobre (i drogie) płyty główne, mają mnóstwo dodatkowych złącz, których najprawdopodobniej i tak nie wykorzystamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here