Co trzeba wiedzieć o C++

C++, znany też jako CPP, to stosunkowo wiekowy język programowania, który przez wielu jest już uznawany za niszowy. Mimo wszystko wciąż się go stosuje, jest również szansa, że w związku z rosnącą popularnością technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) powróci on przynajmniej częściowo do łask. W takim razie co trzeba wiedzieć o C++? Do czego się go wykorzystuje? Czy jest to język trudny?

Zastosowanie C++

C++ może swoje lata świetności mieć już za sobą, ale wciąż bywa niezastąpiony, kiedy trzeba stworzyć duże, wymagające aplikacje czy gry AAA. Stosowało się go także powszechnie do tworzenia systemów operacyjnych (między innymi niektórych Windowsów, w tym zarówno cenionego przez użytkowników Windowsa 7, jak i znienawidzonego Windowsa Vista).

Jak już wspomniano powyżej, język ten jest również stosowany w oprogramowaniu związanym z wirtualną rzeczywistością. Ma to znaczenie, ponieważ chociaż technologia ta nie zrobiła tak wielkiej furory, jak kiedyś przewidywano, to wciąż się rozwija i idzie w dobrym kierunku (spora w tym zasługa powstawania coraz ciekawszych gier VR, takich jak Half-Life: Alyx).

Czy C++ jest trudny?

Można spotkać się z opinią, że C++ jest językiem trudnym, a wielu śmiałków porzuca go już na etapie zmiennych (więcej na ich temat możecie przeczytać tutaj: https://techpolska.pl/cpp-typy-zmiennych/). Faktycznie, nie da się ukryć, że CPP charakteryzuje się znacznie większym stopniem skomplikowania niż chociażby tak popularny wśród nowicjuszy Python.

Nie oznacza to, że powinniśmy się C++ bać – po prostu nie jest to najlepszy wybór na start swojej przygody z programowaniem. Osoby, które mają już jakieś doświadczenie z innymi językami, powinny mieć z jego przyswojeniem znacznie mniejszy problem.

Jak uczyć się C++?

Bardzo wiele osób uczących się nie tylko C++, ale ogółem języków programowania, popełnia jeden duży i podstawowy błąd: skupia się jedynie na teorii, a praktykę całkiem lub częściowo omija. W ten sposób tylko stworzymy sobie mętlik w głowie, a kiedy przyjdzie do napisania jakiegoś programu czy rozwiązania problemu, będziemy mieli problem.

Nie chodzi o to, aby teorię całkiem porzucać, ponieważ ona również jest ważna. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że, jak już wiemy, C++ jest stosunkowo skomplikowany i zawiera koncepty, których w wielu innych językach nie spotkamy. Dlatego też tak istotne jest, aby połączyć wiedzę z możliwe jak największej ilości źródeł: książek, poradników, kursów, zadań i ćwiczeń praktycznych.

Ile zarabiają programiści C++?

Chociaż C++ nie jest najbardziej popularnym językiem, to osoby, które dobrze go znają, mogą liczyć na stosunkowo wysokie zarobki. Dużo tutaj zależy od miejsca zamieszkania, a także poziomu zaawansowania.

Tak zwani juniorzy, czyli początkujący deweloperzy, mogą liczyć na pensję w wysokości od około 5000 do 8000 złotych brutto. Mid, czyli średnio zaawansowany programista, może zarobić od 8000 do nawet 14 000 złotych.

Największe wynagrodzenia otrzymują seniorzy, a więc deweloperzy z dużym doświadczeniem. Na ich konta trafia miesięcznie od 10 500 do 16 000 złotych. Są to oczywiście tylko dane statystyczne – zdarzają się zarówno mniejsze, jak i większe kwoty wynagrodzeń. Jednak jak widać, deweloperzy C++ nie zarabiają mało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here