Dysk SCSI - czym się charakteryzuje i czym w ogóle jest?

Dysk SCSI nie jest zbyt znany użytkownikom komputerów osobistych. Przeważnie mają oni do wyboru klasyczne dyski HDD, bądź też SSD. SCSI jest zupełnie inny, gdyż wcześniej był on wykorzystywany w serwerach (i okazał się zbyt wolny jak na to zastosowanie). Czym on jest i czy w ogóle warto zainstalować go u siebie?

Czym to jest?

SCSI to magistrala służąca do transportu danych pomiędzy serwerami. Dziś zastąpiono ją technologią SAS, która jest pod tym względem o wiele nowocześniejsza. Dlatego zamiast o SCSI, powinno się mówić raczej o SAS-ie.

Żeby było ciekawiej, technologia SCSI jest kompatybilna z układami SATA. Niestety, jest to kompatybilność wyłącznie w jedną stronę. Praktycznie wszystkie dyski SATA można podłączyć do kontrolera SAS, ale nie można tego zrobić na odwrót.

Czym charakteryzuje się dobry SAS?

Pierwszą cechą, jaką będzie charakteryzował się wysokiej klasy SAS, będzie oczywiście parametr MTBF. Jest to średni czas bezawaryjnej pracy. W przypadku tego typu układów, jest on liczony w milionach godzin. Nie oznacza to jednak, że układy te będą pracować przez kilkaset lat bez przerwy. Wszystko zależy od cyklu roboczego. Jeśli producent przewidzi dla danego urządzenia cykl rzędu 25 procent, oznacza to, że tak długi czas bezawaryjnej pracy jest możliwy tylko wtedy, gdy urządzenie to będzie pracować przez jedną czwartą doby.

Szybkość dostępu to kolejny ważny parametr dysków SAS. Określa ona czas, jaki jest potrzebny do udostępnienia poszczególnych danych na dysku. Uważa się, że nie powinien być on dłuższy, niż 4 ms.

Prędkość obrotowa to kolejna ważna cecha dysków SCSI/SAS. W przypadku tych dysków, średnio powinna ona wynosić około 15 tysięcy obrotów na minutę. Przypomnijmy, że prędkość standardowych dysków konsumenckich jest o połowę mniejsza.

Rozmiar też ma znaczenie. Niemniej dyski SCSI/SAS mają takie same wymiary, jak dyski konsumenckie SATA. W przypadku kupowania odpowiedniego dysku do serwera powinniśmy pamiętać o dobraniu jego rozmiaru, do rozmiaru kieszeni w serwerze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here