Jaki dysk warto umieścić w naszym komputerze?

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów naszego komputera. To on przechowuje zapisane przez nas informacje, ale też decyduje o szybkości ich udostępniania. Jaki wobec tego dysk warto wybrać?

Dyski talerzowe, czyli HDD

Najczęściej (jak dotychczas) spotykaną formą dysku twardego są oczywiście popularne dyski talerzowe, czyli jak mówią inni – HDD. Jak sama nazwa wskazuje, dysk twardy jest rzeczywiście twardy. Zamknięty jest on w mocnej, hermetycznej obudowie, która doskonale chroni zarówno same talerze, jak i obracające je mechanizmy, przed silnymi oddziaływaniami zewnętrznymi.

Dyski HDD doskonale nadają się do przechowywania dużej ilości danych. Niestety ta zaleta jest dość skutecznie kompensowana przez ich stosunkowo niewielką szybkość. Co prawda ich prędkość obrotowa to około 7200 obrotów na minutę, ale i tak jest to zbyt mało, by mówić o bardzo dużej wydajności dysku.

Dyski SSD

Alternatywą dla dysków talerzowych są oczywiście dyski SSD. Charakteryzują się one małą wrażliwością na wstrząsy, dużą szybkością i wydajnością pracy ale też… brakiem jakichkolwiek elementów ruchomych. W zasadzie nazwa „dysk”, jest tu dosyć umowna.

Dyski SSD nie nadają się niestety jako duże magazyny danych. W cenie np terabajtowego dysku HDD zakupimy dysk SSD, którego pojemność będzie stanowić zaledwie kilkanaście procent poprzednika. Tego typu dyski powinny służyć do instalacji systemu operacyjnego i innych, ważnych z punktu widzenia aplikacji.

Dyski hybrydowe

Na rynku można znaleźć również i takie dyski, które łączą w jednej obudowie zarówno dyski HDD, jak i SSD. Pierwszy z rodzajów nośnika jest tu wykorzystywany do przechowywania danych. Z kolei drugi – do uruchamiania i obsługi systemu operacyjnego. Niestety takie połączenie nie jest zbyt tanie. Często bardziej opłaca się zakupić osobno obydwa dyski.

Podsumowanie

Przed zakupem dysku warto pamiętać, jakie złącza do niego mamy w płycie głównej. Najczęściej będą to złącza z rodziny SATA. Pomyślmy również o zasobach pamięci (najlepsza opcja to 128 GB SSD i 1 TB HDD).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here