Światło w Twoim domu

Oświetlenie w domu ma ogromne znaczenie – pozwala podkreślić charakter domu, zminimalizować potencjalne niedoskonałości, wpływa na nastrój domowników oraz potrafi usprawnić lub utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Odpowiednie lampy sprawią, że twoje wnętrze stanie się przytulne, a przebywanie w nim będzie źródłem ogromnej przyjemności. Jak zaprojektować oświetlenie w domu, aby spełniało swoją funkcję?

Zasady projektowania oświetlenia w domu

Kluczem w odpowiednim zaprojektowaniu oświetlenia w domu jest staranne przemyślenie warunków otoczenia i potrzeb domowników. Warto wiec rozplanować, gdzie w mieszkaniu będzie znajdować się strefa relaksu, miejsce pracy, biurko dla dziecka oraz sypialniane łóżko – każdy z tych części domu będzie potrzebować innego oświetlenie. Przykładowo, w kuchni najlepiej sprawdza się światło zbliżone do naturalnego, w miejscu pracy warto postawić na nieco intensywniejsze oświetlenie, a w miejscach relaksu – na delikatne i ciepłe, które sprzyja odprężeniu. Najlepszym momentem, aby rozplanować dobór światła oraz jego rodzaj, intensywność i barwę jest etap planowania, później może okazać się, że w danym miejscu brakuje gniazdka elektrycznego czy odpowiedniego podłączenia do danej oprawy oświetleniowej.

Rodzaje oświetlenia w domu – czym się różnią?

W każdym domu powinno znaleźć się kilka źródeł świata – wyróżniać można jego 3 główne rodzaje. Oświetlenie ogólne równomiernie oświetla całe pomieszczenie i jest konieczne w każdym pokoju. Zazwyczaj przyjmuje formę pojedynczego żyrandolu w centralnym miejscu lub kilku holagenów w podwieszanym suficie. Nie jest ono bardzo intensywne i mocne, ponieważ byłoby męczące i nie pozwalałoby na odpoczynek. Oświetlenie ogólne jest ważne, ale zazwyczaj okazuje się nie wystarczające – szczególnie, w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy gabinet. Te strefy warto wyposażyć w oświetlenie punktowe, które dopasowane jest do funkcji konkretnych przestrzeni. Jest intensywne i jasne, dzięki czemu pozwala na komfortowe wykonywanie precyzyjnych czynności, takich jak krojenie warzyw czy praca przy komputerze. Mogą to być lampki żarówki ustawione na biurku, kinkiety na ścianach czy lampy stojące. Przydadzą się w kuchni nad blatem, nad łóżkiem w sypialni, nad lustrem w łazience czy przy komputerze. Ostatnim typem oświetlenie jest dekoracyjne, którego zadaniem jest ozdoba i podkreślenie aranżacji wnętrza – są to między innymi taśmy ledowe czy podświetlenie segmentów – na przykład utrzymane w różnych kolorach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here