Wszystko co trzeba wiedzieć przed zakupem SSD

Tradycyjne dyski magnetyczne, są coraz częściej wypierane przez nowatorskie, aczkolwiek o wiele szybsze dyski SSD. Czy to oznacza, że już wkrótce komputery niedalekiej przyszłości będą wyposażone w wyłącznie pamięć flash?

Dlaczego warto mieć SSD w swoim komputerze?

Tradycyjne dyski talerzowe HDD, charakteryzują się obecnością różnych elementów ruchomych i mechanicznych. W przypadku SSD nie ma czegoś takiego. Co za tym idzie – praca takiego dysku jest o wiele szybsza i wydajniejsza.

Kolejnym powodem dla którego warto zainstalować w swoim komputerze pamięć flash, jest szybkość dostępu do danych na tego typu nośnikach. Jednym słowem – systemy operacyjne zainstalowane na SSD uruchamiają się w kilka sekund. Dotyczy to również bardzo ważnych programów, które powinny zarówno szybko pracować jak i uruchamiać się.

Dyski SSD są o wiele bardziej odporne na przeróżne wstrząsy. Owszem, standardowy dysk twardy jest zabezpieczony bardzo mocną obudową, ale na wskutek różnych wstrząsów odczytywanie danych może być dużym problemem. Dysk SSD, zbudowany w tej samej technologii co klasyczny pendrive, jest praktycznie niewrażliwy na wstrząsy, przeciążenia i inne niebezpieczne czynniki.

Na co uważać przy zakupie dysku SSD?

Pierwszą ważną rzeczą o której warto pamiętać przy zakupie dysku SSD jest oczywiście zainstalowany w nim kontroler. Najlepsze kontrolery są produkowane przez Samsunga i Intela. I to właśnie im należy poświęcić najwięcej uwagi.

Klasyczny dysk twardy ma rozmiar rzędu 3.5 cala. Z kolei standardowe dyski SSD są nieco mniejsze (2.5 cala). Warto więc kupić taki SSD, który posiada specjalną przejściówkę.

Nie zapominajmy o interfejsie. W przypadku dysków SSD mamy do czynienia z praktycznie dwoma rozwiązaniami: Serial ATA i Serial ATA III. Jeśli nasz komputer ma już kilka lat, nie inwestujmy niepotrzebnych środków w popularną „trójkę”. I tak nasz dysk SSD nie rozwinie na niej pełni swoich możliwości. Jeśli jesteśmy właścicielami komputerów stacjonarnych, możemy pomyśleć o złączu PCI-Express.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here