Z czego zrobić typowy komputer do gier?

Typowy komputer do gier wcale nie musi być mocnym sprzętem za co najmniej 5 – 7 tysięcy złotych. Wręcz przeciwnie – przy odrobinie pomysłu, można stworzyć całkiem ciekawą jednostkę centralną, która sprawdzi się przy większości gier. Z jakich komponentów najlepiej ją złożyć?

Procesor – Intel Core i3-6100

Wersja i3 nie należy pewnie do zbyt wydajnych. Nie jest ona jednak aż tak energożerna. Z powodzeniem do jej chłodzenia można wykorzystać chłodzenie, które zostało dołączone do zestawu. Jednostka ta jest kompatybilna z pamięcią operacyjną DDR4 i posiada aż dwa rdzenie, obsługujące jednocześnie do czterech wątków.

Z procesorem zintegrowano kartę graficzną Intel® HD Graphics 530. Całość może taktować z częstotliwością dochodzącą aż do 3.7 Ghz.

Płyta główna – Asus H110M-K

Płyta główna jest bardzo często pomijana przez nabywców fabrycznie nowych komputerów. Warto jednak pamiętać o niej przy wyborze komponentów do własnoręcznie składanego komputera. Płyta główna – Asus H110M-K to rozwiązanie stosunkowo niewielkie. Zmieści się ona z powodzeniem w standardowej obudowie. Posiada ona dwa odrębne sloty na pamięć operacyjną DDR4, której łączna pojemność nie może przekroczyć 32 GB.

Niestety płyta ta nie daje możliwości podkręcenia procesora. Mimo to, przy większości dobrych od strony graficznej gier, będzie ona doskonale dawać sobie radę z ich obsługą. W płycie głównej pojawiły się również: 2 złącza PCI-E x1 oraz jedno PCI-E x16, 4 złącza Serial ATA III oraz 2 porty USB 3.0.

Pamięć RAM – Kingston DDR4 HyperX

W przypadku naszej płyty głównej (w której mamy jedynie dwa sloty na pamięć operacyjną), optymalnym rozwiązaniem będą oczywiście dwie kości o pojemności 8 GB każda. Konfiguracja 16 GB RAM-u całkowicie wystarczy nie tylko na obecnie pojawiające się gry, ale również na pozycje, które za kilka lat zobaczymy na polskim rynku.

Karta graficzna – Asus GTX950 2 GB Strix

Ta karta graficzna taktuje z częstotliwością aż 1335 MHz i – co ważne – posiada własne, autorskie chłodzenie. Dzięki niemu praca karty jest szybka i przede wszystkim cicha. Bądźmy przygotowani na to, że wspomniana karta będzie zajmować dość dużo miejsca wewnątrz naszej obudowy.

Dysk twardy – Seagate SSHD 1 TB

Dobrym rozwiązaniem jest dysk SSHD. Łączy on w sobie znacznie większą niż w przypadku „talerzówek” szybkość i – nieco mniejszą – pojemność. Niemniej 1 TB to wystarczająco dużo, nawet dla wymagających graczy.

Zasilacz – Thermaltake 530W Smart

Nasz zasilacz jest opcją z pewnym „nadmiarem” mocy. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że z biegiem czasu będziemy ubogacać nasz komputer o dodatkowe, mocniejsze komponenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here