Do podstawowego wyposażenia każdego biura, a często także domu zaliczamy kolorową drukarkę. Najpopularniejszymi urządzeniami są modele atramentowe, które łączą w sobie wiele zalet. Wyposażono je w technologię, dzięki którym jakość, a także szybkość wydruku nie odbiega zbytnio od sprzętów laserowych. Ponadto atramentówki zużywają około 90% mniej energii elektrycznej. Szybko i oszczędnie – czego chcieć więcej?
Drukarka atramentowa, a laserowa
Drukarki atramentowe od wielu lat są przez nas kojarzone wyłącznie z urządzeniami przeznaczonymi do użytku domowego lub w małej firmie. Większe przedsiębiorstwa zdecydowanie częściej korzystają z szybkich i niezawodnych, a także tanich w eksploatacji modeli laserowych.
Jednak technologia druku atramentowego poszła zdecydowanie do przodu. W dużej mierze jest to zasługa jednego z największych producentów wielofunkcyjnych urządzeń drukujących, Epsona, który opracował rewolucyjną metodę druku piezoelektrycznego. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? Inżynierowie wyeliminowali konieczność podgrzewania tuszu, dzięki czemu drukarka pracuje szybciej, dokumenty charakteryzują się lepszą jakością, a urządzenie jest trwalsze.
Nowoczesne drukarki atramentowe
Najnowocześniejsze drukarki atramentowe nie mają nic wspólnego z dostępnymi jeszcze kilka lat temu modelami, które kojarzą nam się zarówno z kartkami, jak i palcami ubrudzonymi atramentem i koniecznością ręcznego napełniania kartridży. Aktualnie atramentówki oprócz tego, że obniżają koszty wydruków w porównaniu z urządzeniami laserowymi, zdecydowanie szybciej rozpoczynają też pracę, ponieważ nie muszą rozgrzewać się przed przystąpieniem do druku.
Szybkość i jakość drukowanych dokumentów
Modele atramentowe potrafią osiągać bardzo dobre wyniki w druku monochromatycznym. W tym przypadku niektóre urządzenia mogą pochwalić się szybkością sięgającą nawet do 20 kartek na minutę. Jeżeli chodzi o jakość, warto zwrócić uwagę na bardzo dobre oddanie barw oraz szczegółowość. Jeżeli zależy nam na wydruku zdjęć z wakacji, drukarka atramentowa nie ma sobie równych. Ten model świetnie radzi sobie w gradacjach kolorów oraz przejściach tonalnych. Jak widać, jest to sprzęt, który można wykorzystywać w różnych sytuacjach.
Kilka słów o eksploatacji
Koszty eksploatacyjne drukarki to jedno z ważniejszych zagadnień, które powinno wzbudzić nasze zainteresowanie. Składają się na nie dwa czynniki – cena tuszy i urządzenia. Nie w każdym przypadku najtańszy model sprzętu drukującego będzie najlepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy cenę materiałów eksploatacyjnych. Ich przeliczenie pozwoli na określenie rzeczywistych wydatków, które będziemy musieli przeznaczyć na wydruk jednej strony. Zdecydowanie częściej bardziej opłacalny będzie zakup droższej drukarki, a różnica zwróci się w postaci tańszych tuszy.
Idealne miejsce dla drukarki
Wbrew pozorom prawidłowe ustawienie drukarki jest bardzo ważne. Powinniśmy zadbać o to, aby stała prosto na swojej całej powierzchni podstawy. Jeżeli tego nie dopilnujemy, urządzenie z pewnością będzie często się zacinać. Umieszczanie sprzętu np. w pozycji bocznej jest niedopuszczalne i często skutkuje rozlaniem się tuszu. Unikajmy także nasłonecznionych miejsc, drukarka może wtedy ulec uszkodzeniu.
Jeszcze kilka lat temu wśród przedsiębiorców panowało przekonanie, że wielofunkcyjne urządzenia drukujące i modele laserowe są najlepszym rozwiązaniem dla firm. Aktualnie ten pogląd został dość wyraźnie zdezaktualizowany, co wynika z unowocześnienia technologii druku atramentowego.