Etykiety samoprzylepne – z jakich materiałów powstają? Rodzaje i zastosowanie

Etykiety samoprzylepne są jednym z kluczowych elementów decydujących o sprzedaży danego produktu. Bardzo duży wybór względem materiału czy składu naklejki sprawia, że efekt jest atrakcyjny dla oka i korzystny w działaniach reklamowych.

Czym jest etykieta samoprzylepna?

Etykiety samoprzylepne to rodzaj identyfikacji produktów, których zadaniem jest nie tylko informacja o danym produkcie, ale również wyróżnienie się na tle innych. Pierwszą etykietę samoprzylepną zaprezentowano w latach trzydziestych XX wieku, kiedy to doceniono duże możliwości i prostą oraz nieskomplikowaną produkcję. Od tego czasu technologie znacząco się rozwinęły, dzięki czemu projektanci i osoby prywatne mają bardzo duże możliwości względem materiałów drukarskich. Etykiety samoprzylepne można bowiem personalizować, dowolnie wykończyć, a nawet dobierać sposób klejenia.

Z jakiego materiału powstają etykiety samoprzylepne?

Projektując etykietę samoprzylepną mamy bardzo duży wybór względem materiału, sposobu aplikacji oraz jej składu. Wbrew pozorom do tworzenia etykiet wykorzystuje się bardzo różne materiały. Ich prawidłowy dobór jest gwarancją na to, że naklejka będzie stabilna i trwała na każdej powierzchni. Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia naklejek należą:

  • folie, czyli materiały syntetyczne,
  • materiały specjalne
  • oraz papier etykietowy.

Jednak to nie wszystko! Każdy powyższy materiał może mieć dowolną grubość, inny skład oraz różną powłokę klejową. Co więcej, materiały można dowolnie modyfikować i możliwe jest między innymi: złocenie, lakierowanie, laminacja, embossing oraz wybór kolorów. Czym jest embossing? Jest to technika zdobienia, która pozwala na uwypuklenie wzoru na danej naklejce. Jak widać, rozwiązań jest wiele, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Jakie są rodzaje etykiet samoprzylepnych?

Etykiety samoprzylepne można dowolnie dekorować, a także aplikować w zróżnicowany sposób. Wyróżnia się etykiety fabrycznie wyposażone w klej oraz wersje bezklejowe. Te pierwsze umieszcza się na produkcie za pomocą etykieciarek, natomiast etykiety bezklejowe wymagają wcześniejszego nałożenia kleju. Naklejki można mocować na supertrwały klej, dzięki któremu etykieta będzie silnie przywarta do podłoża lub taki, który pozwoli odkleić naklejkę bez jej zniszczenia.

Zastosowanie etykiet samoprzylepnych

Możliwości stosowania etykiet samoprzylepnych jest naprawdę wiele. Znajdują zastosowanie na butelkach z piwem, napojami gazowanymi i produktami spożywczymi, słoikach z przetworami lub kosmetykami, a także środkach chemicznych. Ze względu na ich różnorodność, etykiety mogą być stosowane na produkty, które będą narażone na niekorzystne warunki np wysoką lub niską temperaturę albo wilgoć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here