Idealnie dopasowane dywaniki do samochodu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalność i ochrona wnętrza auta. To podstawowy element ochrony podłogi pojazdu przed brudem, wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi. W zależności od pory roku, warunków atmosferycznych oraz nawyków w codziennym użytkowaniu samochodu różne rodzaje dywaników mogą lepiej spełniać swoje zadanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru dywaników samochodowych, jakie materiały i modele są dostępne na rynku oraz co wziąć pod uwagę, aby cieszyć się komfortem.
1. Rodzaje dywaników do samochodu
2. Idealne dopasowanie, czyli na co zwrócić uwagę, kupując dywaniki?
3. Jakie jeszcze cechy powinny mieć dywaniki samochodowe?
Choć na rynku można znaleźć dywaniki uniwersalne, najlepiej jest kierować się dopasowaniem do konkretnego modelu. Wystarczy wybrać markę, na przykład hyundai, model samochodu – jak choćby Hyundai Tucson, a następnie kierować się wskazówkami producenta.
Rodzaje dywaników do samochodu
Dywaniki samochodowe są dostępne w wielu wariantach. Można je sklasyfikować przede wszystkim pod kątem modelu samochodu, na przykład dywaniki Tucson. Inny podział wiąże się z rodzajem materiału. Jakie dywaniki wówczas wyróżniamy?
- Dywaniki gumowe
Gumowe dywaniki to bodaj najpopularniejszy wybór. Są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a także łatwe do utrzymania w czystości, także w okresie zimowym, gdy wilgoć i błoto stanowią szczególne zagrożenie dla wnętrza samochodu.
- Dywaniki welurowe
Tego typu dywaniki hyundai prezentują się bardzo elegancko. Trzeba jednak mieć świadomość, że są zdecydowanie trudniejsze do utrzymania w czystości i narażone na uszkodzenia.
- Dywaniki welurowe podgumowane
W tym dywaniku dwa powyższe produkty łączą swoje zalety. Wierzch dywanika jest tekstylny, natomiast od spodu znajduje się warstwa podgumowana, która zabezpiecza przed wilgocią i chroni przed ślizganiem dywanika.
Idealne dopasowanie, czyli na co zwrócić uwagę, kupując dywaniki?
Przy wyborze dywaników samochodowych, oprócz materiału, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Oto najważniejsze z nich:
- Dopasowanie
Najważniejsze, by dopasować do pojazdu określone dywaniki. Tucson będzie miał inne wycięcia niż ix35, dlatego trzeba to wziąć pod uwagę. Tylko wówczas możesz liczyć na skuteczną ochronę, estetyczny wygląd i dobre usytuowanie, bez ryzyka blokowania pedałów.
- Obecność rantu
Podwyższone krawędzie dywanika, czyli rant, skutecznie zatrzymują wodę, błoto i inne zanieczyszczenia, chroniąc tym samym podłogę auta. Dywaniki z rantem są szczególnie przydatne w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną.
- Antypoślizgowość
Tłoczenia antypoślizgowe zwiększają bezpieczeństwo, zapobiegając przesuwaniu się stóp kierowcy. Są one szczególnie istotne w przypadku dywaników gumowych i kauczukowych, które mogą stawać się śliskie po zamoczeniu.
- Dodatkowe mocowanie
Dywaniki z otworami na fabryczne mocowania gwarantują stabilność montażu, zapobiegając przesuwaniu się dywaników podczas jazdy.
Jakie jeszcze cechy powinny mieć dywaniki samochodowe?
Kiedy zastanawiasz się, co jest najważniejsze w dobrych dywanikach samochodowych, warto pomyśleć o ich funkcjach. Przede wszystkim powinny skutecznie zatrzymywać wodę i wszelkie zanieczyszczenia, aby nie przedostawały się one na wykładzinę samochodu. Dlatego odpowiedni dobór dywaników jest kluczowy, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu pojazdu w trudnych warunkach. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się dywaniki, które są łatwe do czyszczenia i utrzymania w czystości.
Artykuł sponsorowany