Co to jest kolokacja serwerów

Posiadanie własnej serwerowni to spore wyzwanie. Z początku może wydawać się to łatwe. W końcu to tylko pomieszczenie, gdzie trzymamy serwery. Jednak gdy ich ilość rośnie, zaczyna pojawiać się problem. Serwery potrzebują odpowiednich warunków do jak najwydajniejszej pracy. To oznacza rosnące koszta. Dlatego dobrym wyborem jest kolokacja serwerów.

  • Co to jest kolokacja serwerów?
  • Co powinno znaleźć się w zakresie kolokacji serwerów?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelingu?

Co to jest kolokacja serwerów?

Kolokacja to nic innego, jak przeniesienie swoich serwerów do innej firmy. Firma ta powinna mieć w doskonały sposób przygotowane zaplecze pozwalające na przechowywanie Twojego serwera. Usługa kolokacji to wynajem powierzchni i całej specjalistycznej infrastruktury utrzymującej działanie Twojej serwerowni na najwyższym poziomie. Kolokacja serwerów zwana jest potocznie hotelingiem.

Co powinno znaleźć się w zakresie kolokacji serwerów?

Jest parę podstawowych rzeczy, które koniecznie muszą znaleźć się w zakresie podstawowym u interesującego Cię usługodawcy.

  • Temperatura i wilgotność powietrza – to parametry, które powinny być stale monitorowane przy obsłudze Twojego serwera. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom któregoś z czynników może sprawić, że serwery nie będą działały wystarczająco wydajnie.
  • Dostępność szybkiego łącza internetowego – bez tego parametru ciężko będzie pracować z serwerem w odpowiedni sposób. Istotne jest, żeby łącza internetowe nie były przeciążane i pochodziły od zaufanych i sprawdzonych dostawców.
  • Zasilanie – usługodawca powinien zapewnić Ci stały dostęp do energii zasilającej Twój serwer. Oznacza to, że powinien proponować dodatkowe, zapasowe źródło energii na wypadek awarii głównego źródła.
  • Ochrona przed włamaniami – zaawansowany system monitoringu, alarmy, odpowiednio przeszkolony personel. Wszystko to, co zapewni bezpieczeństwo.
  • Zabezpieczenia przeciwpożarowe – zaawansowany system zabezpieczeń dostosowany do gaszenia pożarów w miejscach ze sprzętem elektronicznym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelingu?

Bardzo ważne jest, żeby miejsce kolokowania znajdowało się w bezpiecznej okolicy. Nie chodzi tylko o kradzieże, ale żeby było zabezpieczone na wypadek silnych wiatrów, powodzi i innych zdarzeń losowych. Dobrze jest też, żeby był do niego dogodny dojazd, niezajmujący wiele czasu.

Konieczna jest też najnowocześniejsza infrastruktura, która ma wspomagać pracę Twojego serwera. Szafy, przewody, światłowody powinny być dobrane w odpowiedni sposób.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wybór miejsca do kolokacji serwera, powinno być awaryjne zasilanie. Bez niego może się zdarzyć, że nie będziesz miał przez jakiś czas dostępu do swojego serwera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here