Sięgając po nowy laptop, nie warto kierować się jedynie zmysłem estetyki czy zadowalać się sprawdzeniem podstawowych parametrów technicznych urządzenia. Jak się okazuje w praktyce, na wygodę codziennej obsługi tego typu sprzętu, bardzo duży wpływ mają drobne niuanse, rzeczy z pozoru mniej istotne, drugorzędne. Jednym z takich parametrów, który często lekceważymy lub zupełnie o nim zapominamy, jest rodzaj matrycy zastosowanej w laptopie. W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typy matryc do laptopów oraz kilka mniej popularnych ich wariantów. Są to przede wszystkim matryce błyszczące i matowe, a także matryce półmatowe, antyodblaskowe i antyrefleksyjne. Jaka matryca do laptopa jest najlepsza i kiedy warto wybrać określony jej rodzaj?

Matryce błyszczące

To najpopularniejszy rodzaj matryc stosowanych w zdecydowanej większości laptopów z klasy ekonomicznej, dostępnych dla kieszeni statystycznego użytkownika. Ich cechą charakterystyczną jest odbijająca światło powierzchnia, przez co użytkowanie takiego sprzętu w słońcu, na zewnątrz pomieszczeń, jest mało komfortowe i zwyczajnie niepraktyczne. Błyszcząca matryca do laptopa sprawdzi się zatem jedynie wówczas, gdy z komputera korzystamy w pomieszczeniach zamkniętych, w domach prywatnych czy biurach. Zaletą tego typu matryc jest dobre odwzorowanie kolorów i ich większa intensywność. To, co jest ich zaletą, może być również pewną wadą. Dłuższe wpatrywanie się w tego typu matrycę może być męczące dla oczu.

Matryce matowe

To matryce do laptopów z klasy Premium, urządzeń biznesowych, zwykle z wyższej półki cenowej. Cechą charakterystyczną tego typu matryc jest matowa powierzchnia – na matrycę nałożona jest dodatkowa powłoka, która zapobiega odbijaniu się od matrycy promieni słonecznych. Spoglądając na powierzchnię takiej matrycy, gdy laptop jest wyłączony, nie powinniśmy widzieć w niej własnego odbicia lub powinno być one mocno niewyraźne (matryce błyszczące działają jak lustro). Zastosowanie matryc matowych zapewnia większy komfort użytkowania laptopa w każdych warunkach, nie tylko w biurze, ale także w pociągu, samolocie czy na zewnątrz, pod chmurką, również w ostrym słońcu. By wykorzystać pełnię zalet matowej matrycy w laptopie, musi mieć ona jednak wyższą jakość – bez mocnego podświetlenia, wszystkie zalety matryc matowych pozostaną niezauważalne. Ciekawą zaletą tego typu matryc jest również mniejsza wrażliwość na zabrudzenia – odciski palców na ich powierzchni są mniej widoczne, co wpływa na poprawę ogólnej estetyki laptopa.

Antyrefleksyjna matryca do laptopa

To osobna kategoria matryc stosowanych w specjalnej grupie urządzeń dedykowanej najbardziej wymagającej grupie odbiorców. To odmiana matryc matowych pokrytych nieco innym rodzajem powłoki polaryzacyjnej. W tym przypadku powłoka zapobiegająca załamywaniu się promieni świetlnych jest znacznie cieńsza, dzięki czemu obraz jest bardziej wyraźny, kolory stają się żywsze i ostrzejsze. Taka matryca posiada zatem zalety ekonomicznych matryc błyszczących (glare) i wyższej klasy matryc matowych (anti-glare), przez co jest idealnym wyborem dla grafików komputerowych czy profesjonalnych graczy.

Po matryce do laptopa zapraszamy na stronę: https://parts-store.pl/pol_m_Matryce-do-laptopa-288.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here