Matryca w urządzeniu przenośnym to po prostu ekran komputera. W modelach stacjonarnych korzystamy z monitorów – w laptopach funkcję tę spełnia wbudowana w klapę obudowy matryca.

W czasie wybierania komputera istotną kwestią staje się rodzaj ekranu. Sprzedawca na pewno zapyta nas, jaki rodzaj preferujemy – błyszczący czy matowy. Matryca do laptopa ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania urządzenia, dlatego nie możemy pominąć tego aspektu w trakcie kupowania sprzętu. Oba rodzaje ekranów (błyszczące lub matowe) mają swoje zalety, które sprawdzą się w odmiennym systemie użytkowania.

Matryca do laptopa to część, którą raczej trudno opisać za pomocą cyferek. Najważniejsze jest zatem dobre rozeznanie i rzetelny fachowiec – sprzedawca, który nakieruje nas na odpowiedni model dopasowany do potrzeb użytkownika.

Matowa

Matryce matowe pokryte są cienką warstwą polaryzatora. To specjalny rodzaj materiału, który zapewnia odpowiednie rozproszenie światła padające z zewnątrz na ekran. Zadaniem polaryzatora jest obniżenie intensywności światła odbijanego. To z kolei powoduje mniejszą jaskrawość i kontrast obserwowanego obrazu. Przez to możemy odnosić wrażenie, że kolory na ekranie mają mniejszą intensywność i nie są tak nasycone, jak powinny. Daje to efekt „sprania” i stonowania barw. Najwięcej zależy tutaj od producenta, który decyduje o rodzaju zastosowanej warstwy matującej. Jak w przypadku każdej innej części, tutaj również mamy do czynienia z lepszymi i gorszymi jakościowo egzemplarzami. W niektórych przypadkach ekrany są tak słabo wykonane, że nie dają możliwości pracy w środowisku profesjonalnym. Nie da się jednak ukryć, że takie matryce do laptopa nie męczą wzroku, a także dużo wolniej się brudzą od modeli błyszczących lub tradycyjnych monitorów.

Błyszczące

Błyszcząca matryca do laptopa jest z pewnością dużo tańsza w produkcji, dlatego większość urządzeń mobilnych jest wyposażona właśnie w takie modele. Błyszczące matryce dają efekt lustra, co znacznie obniża komfort użytkowania np. w czasie pracy w mocno oświetlonych pomieszczeniach, podczas siedzenia tyłem do okna lub w trakcie pracy na świeżym powietrzu. Tworzące się wówczas odblaski są irytujące i zmuszają do zmiany kąta patrzenia na ekran. Jednak takie modele matryc sprawdzają się w czasie profesjonalnych działań graficznych, dają bardziej nasycone kolory, co jest cenne zwłaszcza dla grafików, fotografów lub montażystów. Wyraźny obraz jest również naszym sprzymierzeńcem w trakcie oglądania filmów lub grania w produkcje o ciekawej, rozbudowanej grafice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here