Kiedy i jaki wybrać mikrofon pojemnościowy?

0
2585

Mikrofony pojemnościowe produkowane są z myślą o nagrywaniu studyjnym. Dobrze urządzone akustycznie studio wymaga profesjonalnego sprzętu, który jest w stanie wychwycić nawet najcichszy dźwięk. Dotyczy to głównie nagrywania muzyki. Mikrofon pojemnościowy zarejestruje najdelikatniejsze pociągnięcie smyczka po strunach lub celowe ciche uderzenie końcówką pałeczki w dzwonki itp. Czułość membrany i nośność dźwięku jest kluczowym elementem zarejestrowania czystego dźwięku.

Czy mikrofon pojemnościowy sprawdzi się do nagrań w domu?

Jeżeli mamy w domu wyciszone ściany pokoju, wszelkie odgłosy są stłumione. W tym wypadku można pokusić się o mikrofon pojemnościowy. Natomiast, gdy chcemy nagrywać w pokoju czysto mieszkalnym, bez żadnych izolacji dźwięku, wówczas mikrofon taki zarejestruje wszelkie odgłosy nawet pochodzące zza ściany.

Mikrofon pojemnościowy ma bardzo dużą barierę własnego szumu, ale z otoczenia „wciąga” wszystko (nawet minimalny niepożądany odgłos). Zatem, jeżeli brak w naszym domu odpowiedniego pomieszczenia z wyciszeniem, wystarczy mikrofon dynamiczny, który ma mniejszą czułość wychwytywania najmniejszych szmerów z otoczenia.

Jaki mikrofon pojemnościowy wybrać do domowego studia nagrań?

Duży wybór wśród mikrofonów pojemnościowych może stwarzać problem w decyzji zakupu. Istotne jest, w jakim celu sprzęt będzie używany. Czy do nagrywania instrumentów muzycznych i śpiewu, czy do czytania audiobooka lub prowadzenia wywiadu w studio itp.

Najprościej można wybrać uniwersalny mikrofon pojemnościowy AT2035. Został wyposażony w wysokoprzepustowy filtr 80 Hz i tłumik 10 decybeli. Sprawdzi się zarówno w domowym studiu, jak i profesjonalnym do nagrywania np.podkastów, wystąpień na żywo, audiobooków. Przenosi pełny bogaty dźwięk. Aby działał, wymaga zasilania fantomowego.

Mikrofon pojemnościowy do odtwarzania dźwięku instrumentów muzycznych

Do nagrywania instrumentów muzycznych dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się mikrofon pojemnościowy WA 84, który świetnie brzmi na wszystkich instrumentach muzycznych (skrzypce, gitary, perkusja, instrumenty dęte, klawiszowe i in.). Zasilanie do mikrofonu to phantom + 48 V. Ten typ mikrofonu nadaje się do:

– studia profesjonalnego,

– telewizyjnego,

– radiowego,

– domowego.

Kapsuła WA 84 została dokładnie odtworzona wg zabytkowej specyfikacji. Transformator tego mikrofonu pojemnościowego tworzy legendarne wysokie gładkie pasmo częstotliwości oraz mocnego basu i mięsistego środka. Dodatkowo na uwagę zasługują kondensatory Wima, polistyrenowe oraz tantalowe.

Jak sprawdza się mikrofon pojemnościowy bez transformatora?

Mikrofon AT 4040 to model bez transformatora. Jego niskoszumowa symetryczna konstrukcja nie wymaga urządzenia elektrycznego do przenoszenia jednej energii elektrycznej do drugiej, by zachować stałą częstotliwość. Zapewnia bezproblemowe przenoszenie transjentów. Nawet przy dużym natężeniu dźwięku, sygnał wyjściowy jest czysty. Zaletą tego mikrofonu jest również brak przesterowań.

Posiada zasilanie fantomowe 48V DC, 4.2 mA, złącze wyjściowe zintegrowane 3-pinowe typu XLRM. Pojemnościowy przetwornik zewnętrznie spolaryzowany swobodnie dokonuje przekształcenia energii akustycznej na elektryczną. Mikrofon pojemnościowy AT 4040 z powodu swej uniwersalności sprawdzi się w każdym studiu nagrań.

Który mikrofon wybrać do bardzo bliskiego nagrywania instrumentów muzycznych?

Przystawienie mikrofonu blisko instrumentu takiego jak np. perkusja lub gitara i in. może spowodować zniekształcenie dźwięku. Wybranie mikrofonu sE8 zapobiegnie takiej sytuacji. To najcichszy mikrofon pojemnościowy w swojej klasie, nadający się do nagrywania instrumentów muzycznych z bliskiej odległości. Beztransformatorowa elektroniczna konstrukcja zapewnia wysoki poziom dynamiki. Przenosi transjenty bez zniekształceń. Wymaga systemu Interfejs audio, przedwzmacniacza mikrofonowego albo miksera z zasilaniem fantomowym P48.

Omówione mikrofony pojemnościowe można nabyć w sklepie. Jest możliwość zakupienia ich w ratach.

Jeśli szukasz dobrej muzyczki czy recenzji sprzętu muzycznego to zapraszamy na
https://ajma.pl/kategoria/muzyka/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here