O Javie słyszeć mogły nawet osoby, które nie miały w swoim życiu wiele wspólnego z programowaniem. Jest to jeden z najbardziej znanych powszechnie języków programowania, ale z drugiej strony wiedza ta jest zazwyczaj powierzchowna i wybrakowana. Warto ją uzupełnić, ponieważ może okazać się przydatna, nawet jeśli nie będziemy chcieli się ostatecznie tego języka nauczyć. Wobec tego czym jest Java?
Java – co to jest?
Java jest obiektowym językiem programowania, który wykorzystuje się w wielu popularnych aplikacjach (np. Gmailu), ale także grach i programach komputerowych. Z Javy korzysta także spora ilość witryn internetowych, w tym giganci, tacy jak Amazon czy Netflix.
Od lat Java święci triumfy jako język programowania znajdujący się w absolutnej czołówce pod względem popularności. Są oczywiście też tacy, którzy krytykują go i uważają za przestarzały, ale jest to zdecydowana mniejszość.
Nauka Javy – czy warto?
Java nie jest językiem najmłodszym (jej historia sięga aż 1995 roku), ale mimo to wciąż wykorzystuje się go bardzo powszechnie i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić. Dlaczego?
Jest to po prostu łatwo przenośny i bardzo funkcjonalny język. Za jego pomocą można tworzyć zarówno aplikacje internetowe, jak i programy internetowe czy aplikacje mobilne. Ponadto cały czas wykonywane są różnorakie zmiany https://techpolska.pl/java-9-zmiany/, które mają za zadanie sprawić, aby wciąż był to język aktualny i użyteczny.
Czy Java jest dobrym językiem dla początkujących?
Java w dużej części przypomina język C++, który uznawany jest za język programowania o średnim poziomie trudności. Stosuje ona jednak kilka rozwiązań, które sprawiają, że jest ona znacznie bardziej przyjazna dla początkujących programistów.
Co ważne, zawiera ona wiele wbudowanych bibliotek, z których można dowolnie czerpać i korzystać (trzeba jednak uważać, ponieważ starsze biblioteki mogą nie działać już całkowicie poprawnie). Po jakimś czasie okażą się one z pewnością niewystarczające i konieczne będzie znalezienie nowych, ale przynajmniej na początku, kiedy wiedza jest jeszcze niewielka, taki gotowy zestaw bibliotek będzie niezwykle przydatny.
Co więcej, Java jest językiem, który potrzebuje w wielu przypadkach znacznie więcej linijek kodów niż inne języki programowania, aby osiągnąć ten sam efekt. Wydawać by się mogło, że jest to wada, jednak dzięki temu łatwiej namierzyć, co na przykład powoduje jakiś problem. Jeśli potrzebny nam będzie koniecznie krótszy kod, to po zmianach w Javie 9 https://techpolska.pl/java-9-zmiany/ również jest to możliwe do osiągnięcia.