Jak działa aparat fotograficzny?

Aparat fotograficzny pozwala nam uchwycić najbardziej wyjątkowe wydarzenia i wrócić do nich w dowolnym momencie. Czy to magiczna sztuczka? Nie, raczej proste zasady fizyki wykorzystane w kreatywny sposób. Sprawdźmy, co kryje się pod obudową aparatu i dzięki czemu robienie zdjęć jest w ogóle możliwe.

Aparat fotograficzny – budowa

Aby odpowiedzieć na pytanie – jak działa aparat fotograficzny?, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się choćby podstaw o jego budowie. Jak wygląda z zewnątrz to urządzenie, zapewne wie każdy. Co natomiast kryje się w jego wnętrzu – to już zagadka dla tych najbardziej dociekliwych. Standardowo apart fotograficzny składa się z 5 podstawowych elementów – migawki, przesłony, obiektywu, elementu światłoczułego oraz obudowy z wszelkiego rodzaju przyciskami, ekranami i kartami pamięci. Każda z tych części jest niezbędna do uwiecznienia fragmentu rzeczywistości w postaci nieruchomego obrazu.

Aparat fotograficzny – działanie

Na pewno nikt nie będzie zdziwiony, jeśli na wstępie podkreślimy fakt, że w fotografii kluczowe znaczenie ma światło. To ono poprzez obiekty dostaje się do wnętrza aparatu i dociera do elementu światłoczułego. Natężenie światła regulujemy za pomocą przesłony, a migawką długość naświetlania. Element światłoczuły kumuluje w sobie dostarczone mu światło i zamienia je na impulsy elektryczne. Później za pomocą systemów elektronicznych impulsy zostają przetworzone na obraz i zapisane w postaci pliku na karcie pamięci. Oczywiście w ten prosty sposób tłumaczymy działanie aparatu cyfrowego, a jak wiemy, nie jest on jedynym istniejącym na rynku.

Innym popularnym modelem są lustrzanki, które nieco różnią się budową, a co za tymi idzie – również schematem powstawania fotografii. W aparatach cyfrowych światło jest bezpośrednio kierowane na element światłoczuły. W lustrzance część ta jest zasłonięta przez lustro, które kieruje obraz do wizjera optycznego. To w nim możemy obejrzeć dokładnie taki obraz, jaki później zostanie uwieczniony na fotografii. W momencie naciśnięcia migawki lustro podnosi się i światło trafia na element światłoczuły. Jeszcze inaczej wygląda proces powstawania zdjęć za pomocą aparatów klasycznych. Tam główna różnica polega na tym, że elementem światłoczułym jest zwinięta błona światłoczuła, a więc wszystkim dobrze znany – film do aparatu.

Bez względu na rozwój technologii zasada działania aparatu pozostaje ta sama. Nowsze modele różnią się jedynie rodzajem wykorzystywanych elementów, jednak mechanizm wymyślony przy tworzeniu camera obscura, mimo upływu lat, nadal świetnie się sprawdza. Dlatego jeżeli chcesz wynieść swoje umiejętności fotograficzne na wyższy poziom, koniecznie sprawdź ofertę na https://www.max-foto.pl/category/fotografia-aparaty-fotograficzne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here