Co powinien wiedzieć amator fotografii plenerowej?

Podczas letnich wypraw, jesiennego spaceru czy zimowej zawieruchy wiele osób automatycznie wyciąga aparat i zaczyna uwieczniać urzekające chwile. Potem okazuje się, że niewiele z tych zdjęć zachowało choćby cień tego uroku tych chwil. Nie każdy jest zawodowym fotografem, ale każdy może zaczerpnąć podstawowej wiedzy o tym, czym jest dobra fotografia plenerowa.

Jak dobrać sprzęt?

Fotografia plenerowa nie jest łatwa, gdyż w plenerze panują warunki, których nie można przewidzieć i nad którymi nie można panować. Warsztaty fotograficzne w plenerze powinno poprzedzić dobranie odpowiedniego sprzętu. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju zdjęcia chce się robić. Osoby, które dysponują sprzętem z wymienną optyką mogą dobrać obiektyw do swoich potrzeb. Do fotografowania zwierząt idealnie nada się teleobiektyw, posiadający dużą ogniskową. Dzięki temu można sfotografować zwierzaka z dużej odległości. Jeżeli w planach jest fotografowanie budynków najlepsze efekty da użycie obiektywu szerokokątnego. Osoby, które urzeka piękno detali czy wizerunek powiększonych owadów, powinny zaopatrzyć się w obiektyw przeznaczony do makrofotografii. 

Światło

Z punktu widzenia powstawania obrazu, światło jest najważniejszym elementem fotografii, bez którego nie uzyska się żadnego kształtu ani koloru. Światłem można zbudować piękną kompozycję lub wręcz przeciwnie, chaotyczną i męczącą. Dla zdjęć plenerowych odpowiednim światłem jest zazwyczaj świt lub wieczór, a to dlatego, że ostre światło w środku dnia nie sprzyja dobrej fotografii, zwłaszcza amatorskiej. Miękkie światło poranne lub wieczorne da możliwości uzyskania optymalnego naświetlenia, ale też uzyskania wielu interesujących, często niebanalnych efektów. 

Tryb automatyczny

Nawet amator powinien zrezygnować z tego trybu, zwłaszcza w plenerze, kiedy chce uzyskać określone efekty. Warsztaty fotograficzne w plenerze można przeprowadzać przez uczenie się pewnego zakresu parametrów na jednej wyprawie w plener, i kolejnego zakresu na następnej. Na przykład, gdy fotografuje się ptaka w locie, trzeba ustawić krótki czas naświetlania, gdyż nie ma się 15 sekund na jego uchwycenie. Jeżeli chce się uchwycić na zdjęciu ruch falującej rzeki, dobrym pomysłem będzie dłuższe naświetlanie fotografowanej sceny. Przysłonę aparatu należy przymknąć, jeżeli priorytetem jest rozmyte tło i ostry obiekt na pierwszym lub drugim planie. Przysłona otwarta pozwoli na uzyskanie głębi ostrości, a więc ostrego każdego szczegółu na zdjęciu. Jak widać, parametry aparatu mają kluczowy wpływ na wygląd fotografii i nie warto z nich rezygnować na rzecz trybu automatycznego, by potem stwierdzić, że większość zdjęć mogłaby wyglądać inaczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here