Palety to platformy do przenoszenia, transportowania i magazynowania różnego rodzaju towarów w procesach logistycznych na całym świecie. Aby jednak procesy te odbywały się sprawnie i wydajnie, to nośniki te muszą odznaczać się pewnymi cechami, a jedną z najważniejszych jest ich standaryzacja.
Wymiary określone europejskimi normami
Producent europalet musi przede wszystkim zapewnić swoim odbiorcom platformy, które będą odznaczać się odpowiednimi parametrami. Składają się na to w głównej mierze wymiary każdej europalety. Są one ściśle określone normami europejskimi i istnieje ich kilka najbardziej popularnych rodzajów. Nie mniej istotne są także parametry samego surowca, który odpowiedzialny jest za prawidłową wagę każdej palety.
Producent palet oddaje więc do użytku między innymi palety o rozmiarze standardowym, tj. 1200 mm długość oraz 800 mm szerokość. W sprzedaży dostępne są także palety o innych wymiarach. np. mniejsza półpaleta, nieco większa od standardowej, przemysłowa czy przeznaczona do kontenerów. Istotna jest także wysokość europalety – prawie zawsze jest to 144 mm. Każda z nich odznacza się także właściwą wagą oraz nośnością.
Palety kompatybilne z innymi
Standaryzacja palet miała przede wszystkim na celu usprawnienie poszczególnych etapów transportu. Gdy wysokość europalety, a także szerokość i długość są kompatybilne z innymi tego rodzaju nośnikami, to procesy logistyczne przebiegają sprawniej i szybciej. Poza tym nośniki te mogą być także obsługiwane przez wszystkie urządzenia wykorzystywane w tych procesach, w tym między innymi wózki widłowe.
Producent europalet musi więc zadbać o to, aby wszystkie wymiary tych nośników w pełni odpowiadały z góry narzuconym normom – tylko wtedy są one bezpieczne, wydajne i usprawniają transport. Tego oczekują zarówno prywatni przedsiębiorcy, jak i firmy logistyczne.
Z czego powstają europalety?
Producent palet do wytwarzania tych popularnych nośników wykorzystuje przede wszystkim drewno, ale nie tylko. Coraz bardziej popularne stają się także palety z tworzywa sztucznego, które są również wytrzymałe i odporne, a także lżejsze od drewnianych. Niemniej każdy użyty do tego surowiec musi spełniać także określone normy i wykazywać odpowiednie właściwości – tylko wtedy otrzymuje się palety wysokiej jakości.