Co wybrać: SATA II czy SATA 3?

SATA jest to typ magistrali szeregowej, służącej do komunikowania się pomiędzy płytą główną a innymi podzespołami naszego komputera. W związku z tym, że SATA jest standardem wciąż rozwijanym, warto zapytać się, czy pozostanie przy „dwójce” ma sens i czy przypadkiem lepszym rozwiązaniem nie będzie „trójka”?

Jak to z SATA-mi bywało?

Popularna „jedynka”, którą zresztą do dziś można spotkać w sprzedaży, oferowała prędkości rzędu 1.5 Gbit na sekundę. W praktyce okazywało się, że ów standard pozwala na transfer danych z prędkością 10-krotnie mniejszą. W przypadku „dwójek” wartość ta wzrosła do 3 Gbit/s, co przełożyło się na 300 MB/s. „Trójka” ma swoim nabywcom zaoferować aż 6 Gbit/s, co przełoży się na około 600 MB/s.

Kompatybilność

Co ciekawe, SATA przewiduje tak zwaną kompatybilność wsteczną Polega ona na tym, że dysk „w trójce”, można śmiało podłączyć na kontrolerach z „dwójki” a nawet z „jedynki”. Oczywiście nie zawsze przełoży się to na realny wzrost prędkości naszego dysku.

Inwestowanie w SATA 3. Czy warto?

Okazuje się, że inwestowanie w SATA 3 nie zawsze musi być opłacalne. Zwłaszcza, jeśli posiadany przez nas dysk HDD nie obsługuje tak wysokich transferów danych. Wtedy zakup nowej SATY nic nie da a prędkość danych nadal będzie taka sama.

Sytuacja diametralnie się zmienia, jeśli posiadamy w naszym komputerze dysk SSD. Wtedy dzięki SATA 3 odkryjemy pełnię jego możliwości. Dlatego jeśli zależy nam na naprawdę dużej wydajności i zwiększeniu efektywności przejścia z „dwójki” na „trójkę”, koniecznie będziemy musieli się zaopatrzyć w dysk SSD.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dyski SSD obsługują aż tak duże prędkości. Oczywiście dokonają tego szybkie i kosztowne dyski, których prędkość transferu jest szybsza niż 300 MB. W przeciwnym razie, warto pozostać (bądź zainwestować) przy „dwójce”. Jeśli jesteśmy (nie)szczęśliwymi posiadaczami „jedynki”, raczej na pewno warto pozytywnie rozważyć migrację do standardu SATA II. Chyba, że posiadamy wolniejszy sprzęt, który takiej migracji nie wymaga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here