Montaż dwóch kart graficznych na jednej płycie głównej jest rozwiązaniem dość rzadko spotykanym. Nie ma co ukrywać – wielu graczy nie decyduje się na nie z wielu różnych względów. Nie oznacza jednak, że nie da się w taką konfigurację wejść.
Wymagania
Jeśli chcemy mieć na jednej płycie dwie karty, koniecznie muszą być to te same urządzenia. W przypadku dwóch różnych kart, korzystanie z ich łącznej mocy stanie się niemożliwe.
Druga kwestia to wspomniana płyta główna. Z pewnością będzie więc to rozwiązanie dedykowane dla dużych obudów. Poza tym, musimy znaleźć taką płytę główną, która posiada dwa łącza PCI-Express.
Ważna jest również energia. Nie zapominajmy o tym, że karty graficzne zżerają mnóstwo energii. Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem byłoby zaaplikowanie naszemu komputerowi zasilacza o maksymalnej mocy 900 – 1000 W. Cena takich urządzeń, jest często porównywana do ceny karty graficznej.
Czy warto?
Budowa nowego komputera z dwiema kartami graficznymi ma sens jedynie wtedy, gdy mają one maksymalną wydajność. To zaś rodzi olbrzymie koszty! Jeśli nasz komputer chcemy zmodernizować, pomysł dokupienia drugiej karty graficznej o średniej wydajności będzie miał sens. Musimy jednak pamiętać o tym, że najprawdopodobniej pojawi się również konieczność zakupu nowego, wydajniejszego zasilacza.
Patrząc się na koszty, nie możemy zapomnieć o analizie zysków. Te zaś nie powalają na kolana. Liczba FPS-ów w przypadku dwóch tych samych kart nie wzrośnie o 100 procent, lecz o jakieś 50 i to w dobrej konfiguracji. Musimy również pamiętać o tym, że dwie karty graficzne zużyją nam bardzo dużo miejsca wewnątrz obudowy. Tym samym, nie będziemy mogli pozwolić sobie na dalszą rozbudowę zestawu.
Podsumowanie
O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się posiadanie jednej karty graficznej. Dodanie drugiej wiąże się z poważnymi kosztami i nie zawsze ma sens (np w przypadku słabych kart). Jedynie w niektórych przypadkach (przy budowie nowego komputera), taka inwestycja ma sens. Trzeba jednak pamiętać, że może ona nie przynieść spodziewanych efektów.