Czy warto montować w komputerze dwie karty graficzne?

Montaż dwóch kart graficznych na jednej płycie głównej jest rozwiązaniem dość rzadko spotykanym. Nie ma co ukrywać – wielu graczy nie decyduje się na nie z wielu różnych względów. Nie oznacza jednak, że nie da się w taką konfigurację wejść.

Wymagania

Jeśli chcemy mieć na jednej płycie dwie karty, koniecznie muszą być to te same urządzenia. W przypadku dwóch różnych kart, korzystanie z ich łącznej mocy stanie się niemożliwe.

Druga kwestia to wspomniana płyta główna. Z pewnością będzie więc to rozwiązanie dedykowane dla dużych obudów. Poza tym, musimy znaleźć taką płytę główną, która posiada dwa łącza PCI-Express.

Ważna jest również energia. Nie zapominajmy o tym, że karty graficzne zżerają mnóstwo energii. Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem byłoby zaaplikowanie naszemu komputerowi zasilacza o maksymalnej mocy 900 – 1000 W. Cena takich urządzeń, jest często porównywana do ceny karty graficznej.

Czy warto?

Budowa nowego komputera z dwiema kartami graficznymi ma sens jedynie wtedy, gdy mają one maksymalną wydajność. To zaś rodzi olbrzymie koszty! Jeśli nasz komputer chcemy zmodernizować, pomysł dokupienia drugiej karty graficznej o średniej wydajności będzie miał sens. Musimy jednak pamiętać o tym, że najprawdopodobniej pojawi się również konieczność zakupu nowego, wydajniejszego zasilacza.

Patrząc się na koszty, nie możemy zapomnieć o analizie zysków. Te zaś nie powalają na kolana. Liczba FPS-ów w przypadku dwóch tych samych kart nie wzrośnie o 100 procent, lecz o jakieś 50 i to w dobrej konfiguracji. Musimy również pamiętać o tym, że dwie karty graficzne zużyją nam bardzo dużo miejsca wewnątrz obudowy. Tym samym, nie będziemy mogli pozwolić sobie na dalszą rozbudowę zestawu.

Podsumowanie

O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się posiadanie jednej karty graficznej. Dodanie drugiej wiąże się z poważnymi kosztami i nie zawsze ma sens (np w przypadku słabych kart). Jedynie w niektórych przypadkach (przy budowie nowego komputera), taka inwestycja ma sens. Trzeba jednak pamiętać, że może ona nie przynieść spodziewanych efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here