Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny

Od kiedy wszystkie działania urzędowe, biurowe i biznesowe, także związane z wypełnieniem i podpisywaniem dokumentów, przeniosły się do Internetu, coraz popularniejszy stał się kwalifikowany podpis elektroniczny. Zastanówmy się co to jest i w jakim celu powinniśmy go nabyć, aby nasze codzienne życie biznesowe stało się łatwiejsze i lepiej zorganizowane. Jak już wspomnieliśmy, podpis kwalifikowany najbardziej przydaje się w biznesie, czyli jest potrzebny wszystkim osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. To tutaj mamy ogrom faktur i innych ważnych dokumentów do podpisywania czy odbierania, dlatego czasami nie jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli nie będziemy posiadali ważnego podpisu kwalifikowanego.

Co najważniejsze, jeżeli raz zdecydujemy się na wykupienie własnego podpisu elektronicznego, już nigdy nie będziemy chcieli z niego zrezygnować, jest to bowiem ogromne ułatwienie w codziennej pracy. Prowadzenie biznesu z takim podpisem jest łatwe i wygodne, a wszystkie transakcje odbywają się zgodnie z polskim prawem.

Co to jest dokument elektroniczny?

Skoro powiedzieliśmy już kilka słów na temat podpisu kwalifikowanego, warto wspomnieć czym jest dokument elektroniczny. To dokładnie taki sam dokument, jaki posiadamy w wersji papierowej, tylko że jest on zapisany w wersji elektronicznej, bez konieczności drukowania i własnoręcznego podpisywania, aby taki dokument elektroniczny był ważny, musimy posiadać podpis kwalifikowany. Dokumentem elektronicznym możemy również nazwać cały tekst wielostronicowy bądź nagranie audio, które za pomocą uwierzytelnienia podpisem elektronicznym, staje się pełnoprawnym dokumentem w świetle naszego prawa.

Zastosowanie podpisu elektronicznego

Jak już wspomnieliśmy kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoznaczny z własnoręcznym podpisem, a jest składany zdalnie przez Internet i każdy dokument podpisany takim podpisem jest zgodny z prawem. Podpisu kwalifikowanego możemy użyć do podpisywania umów o dzieło, kontraktów menedżerskich, umów zlecenia, prognoz finansowych i wielu innych ważnych dokumentów biznesowych. Każdy kto prowadzi własną działalność gospodarczą i ma do czynienia z kontrahentami z całej Polski, a nawet z zagranicy wie, że posiadając podpis elektroniczny cena, jego codzienne prowadzenie biznesu jest o wiele łatwiejsze. Należy również pamiętać, że podpisując dokument za pośrednictwem podpisu kwalifikowanego, potwierdzamy, że znamy jego treść i w pełni ją akceptujemy bądź też potwierdzamy odebranie dokumentu z jakiejś ważnej instytucji państwowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here