Każda strona internetowa, każdy sklep czy każda poczta e-mail znajdują się na serwerze. Słowem: każde działanie, które wykonane zostało w Internecie, miało kontakt z serwerem, czyli programem lub urządzeniem świadczącym usługi na rzecz innych programów/urządzeń nazywanych Klientami. Słowa “serwer” ma jednak wiele znaczeń. Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub prowadzisz sklep internetowy, być może zainteresuje cię serwer VPS. Czym jest i jak on działa?
Internet składa się z wielu serwerów. Jednym z nich jest serwer VPS (ang. Virtual Private Server), czyli zwirtualizowany serwer dedykowany. To profesjonalne narzędzie dla wymagających klientów. Decydując się na serwer VPS, otrzymuje się prawa administratora, a w związku z tym możliwość instalowania własnych aplikacji i konfigurowania ich zgodnie z aktualnymi potrzebami. Serwer VPS to świetny wybór dla dużych stron internetowych oraz sklepów.
Co oferuje serwer VPS?
Serwer VPS opiera się na wirtualizacji KVM gwarantujących wysoką wydajność oraz bezpieczeństwo uruchomionych maszyn wirtualnych. Warto także zadbać o bezpieczeństwo danych. W przypadku serwerów VPS korzysta się z połączenia dysków twardych w RAID 10, który w przypadku awarii jednego z dysków przekierowuje funkcje na kolejny. Za prędkość odczytu i zapisu danych na stronach internetowych odpowiadają dyski SSD. Od dysków talerzowych są kilkudziesięciokrotnie szybsze, a także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając swojego dostawcę serwera VPS, warto zwrócić uwagę na zjawisko oversellingu. Bywa, że dostawcy sprzedają miejsce na serwerach większej liczbie klientów, a to oznacza, że żaden z nich nie otrzymuje 100% zasobów, za które płaci. Należy upewnić się, że zasoby przydzielane są na sztywno i w każdym momencie są w pełnej dostępności.
Jak działa serwer VPS?
Serwer VPS oferuje niemalże wszystkie możliwości serwera dedykowanego. Różnice znaleźć można w cenie oraz oferowanej mocy obliczeniowej. Serwer VPS to wciąż serwer całkowicie konfigurowalny przez klienta, z panelem administracyjnym pozwalającym zaaranżować środowisko zgodnie z potrzebami, własnym systemem plików oraz procesów, niezależnymi profilami użytkowników i możliwością alokacji zasobów. Serwer VPS radzi sobie z wymagającymi stronami internetowymi, bogatymi w treść oraz dużymi sklepami internetowymi z tysiącami klientów miesięcznie. Warto sprawdzić jego możliwości, a zaoszczędzone pieniądze na serwerze dedykowanym zainwestować w rozwój interesu.