Jaki rodzaj mikrofonu do kamery wybrać?

Choć zdecydowana większość dostępnych na rynku urządzeń rejestrujących obraz standardowo wyposażona jest również w mikrofon nagrywający dźwięk, to jednak jakość takich nagrań jest bardzo niska. Dlatego większość osób, którym zależy na zwiększeniu jakości audio, inwestuje w dodatkowe mikrofony instalowane na kamerze cyfrowej lub popularnej lustrzance.

Rodzaje mikrofonów do użytku prywatnego

Wysokiej klasy mikrofony Rode (jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek na rynku sprzętu przeznaczonego do rejestracji dźwięku) dedykowane użytkownikom indywidualnym, przeznaczone do instalacji na kamerach lub lustrzankach to przede wszystkim mikrofony pojemnościowe – lekkie mikrofony o dużej czułości, ale gorzej radzące sobie z wysokimi ciśnieniami akustycznymi. W sprzedaży znajdziemy jeszcze dwa typu mikrofonów (pod względem sposobu przetwarzania energii). Są to mikrofony dynamiczne i wstęgowe. Te pierwsze charakteryzują się dużą odpornością na wahania ciśnienia akustycznego, dzięki czemu doskonale sprawdzają się podczas występów scenicznych. Z tego typu mikrofonów mogą korzystać wodzireje, didżeje, piosenkarze i piosenkarki. Wśród mikrofonów Rode znajdziemy również urządzenia wstęgowe, które charakteryzują się bardzo dużą czułością i zdolnością do rejestrowania niezwykle czystego dźwięku. Tego typu sprzęt wykorzystuje się m.in. do nagrywania instrumentów muzycznych.

Jaki mikrofon do kamery?

W związku z niską wagą i dobrą czułością najczęściej wykorzystywanym rodzajem mikrofonów do kamer cyfrowych są urządzenia pojemnościowe. Podstawowe mikrofony Rode rejestrują dźwięk czysty, pozbawiony szumów otoczenia, co w bezpośredni sposób wpływa na jakość nagrania audio i na lepszy odbiór całości zarejestrowanego materiału wideo. Oczywiście nagrywając na świeżym powietrzu, należy doposażyć mikrofon Rode w specjalną osłonę przeciwwietrzną. Dzięki temu ilość szumów na nagraniu będzie minimalna, przez co audio będzie mogło uchodzić za bardziej profesjonalne. Wybierając mikrofon do kamery, do zastosowań amatorskich, indywidualnych, należy kierować się oceną stosunku jakości wykonania urządzenia do jego ceny. Mikrofony Rode do zastosowań amatorskich, a zatem sprzęt o bardzo wysokiej jakości wykonania, możemy kupić za cenę kilkuset złotych.

Zakup dodatkowego mikrofonu do lustrzanki lub prostej kamery cyfrowej to doskonały wybór, zwłaszcza dla tych osób, które nagrywają wywiady lub amatorskie reportaże. Tego typu sprzęt przyda się również tym osobom, które chętnie rejestrują różnego rodzaju wydarzenia, w tym imprezy rodzinne, zwłaszcza te organizowane na świeżym powietrzu.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bemixmedia.pl/mikrofony-rode-cat-270

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here