Sypialnia to jedno z takich miejsc, które wiąże się z pewną intymnością. Oczywiście wszystko w zależności od tego, do kogo ona należy. Dobierając kolor ścian do takiego miejsca, trzeba koniecznie pamiętać, że istotną kwestią jest też dobranie odpowiednich dodatków, pasujących do tego koloru, a nie gryzących się z nim.

Ogólne zasady doboru kolorów

Kolor, jaki dobiera się do sypialni, zależy od tego, czy sypia w niej małżeństwo czy np. nastolatek. Ważną kwestią jest również wielkość pomieszczenia – można je optycznie powiększyć, wykorzystując odpowiedni kolor. Jasne kolory pozwalają zauważyć dostępną przestrzeń, natomiast ciemne (takie jak bordo czy granat) zmniejszają optycznie pomieszczenie.

Dobrze też, aby kolor był zaakceptowany przez wszystkie osoby, korzystające z sypialni. Jeśli nie będzie on przemawiał do mieszkańca, to ten nie będzie czuł się w jego otoczeniu dobrze.

Sypialnia małżeńska

Najmodniejsze ostatnio kolory do sypialni małżeńskiej to takie, które podkreślają harmonię, nadają jej eleganckiego charakteru, czyli wyważone kolory pudrowe i pastelowe. Nadają one pomieszczeniu romantyczności i działają kojąco, pomagając się zrelaksować. Poza tym nie są jednoznacznie ciepłe ani zimne, znajdują się gdzieś pomiędzy takim rozróżnieniem, dlatego pomieszczenia nie da się zakwalifikować do jednej tylko grupy. Doskonale nadają się do uzupełnienia stylu klasycznego.

W nowoczesnej sypialni małżeńskiej sprawdzą się kolory takie jak: czerwony, ciemnoszary, turkusowy czy żółty. Dzięki nim esencją aranżacji będzie nowatorstwo. Warto dobrać takie dodatki do sypialni, które będą współgrały z zastosowanymi farbami na ścianach. Chodzi tutaj o meble, zdobione lustra, narzuty na łóżko i inne elementy typowo dekoracyjne. Jeśli będą odpowiednio dobrane, to dopełnią efektu zastosowanego na ścianach.

Sypialnia młodzieżowa

Czym innym natomiast jest pokój dla nastolatka. Niezależnie od tego, czy to chłopak, czy dziewczyna, królować będą tutaj kolory zimne: zielony, niebieski, turkusowy. Dzięki nim można czuć się wypoczętym i pobudzić twórcze myślenie. Jednak, aby pokój nie był zbyt chłodny, można go ubogacić jakimiś dodatkami w kontrastujących ciepłych kolorach. Przykładem mogą być poduszki dekoracyjne w różne wzory, które można umieścić na łóżku czy kanapie. Świetnie sprawdzą się jako dodatek, wieńczący dzieło.

Dobór odpowiednich kolorów do sypialni to istotna kwestia – od niej bowiem zależy, czy ten, kto z niej korzysta będzie się tam czuł dobrze i komfortowo za każdym razem, kiedy będzie z niej korzystał. Dobrze jest postawić na aktualne trendy oraz własne preferencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here