Jak szybko i tanio wyciszyć komputer stacjonarny?

Hałas generowany przez nowoczesne komputery stacjonarne jest z reguły coraz mniejszy. Niestety posiadacze starszych urządzeń, wciąż mogą narzekać na sposób pracy swojego urządzenia. Jak temu zaradzić? Jak sprawić, by starszy komputer pracował ciszej?

Po pierwsze – wyczyść

Na samym początku warto zadbać o prawidłowe wyczyszczenie komputera a także – o defragmentację dysku. Niepotrzebne pliki generują z jednej strony większy hałas a z drugiej – wymagają zwiększenia mocy wentylatorów, poprzez większą emisję ciepła. Dlatego oczyszczanie dysku i jego późniejsza defragmentacja są konieczne, jeśli zależy nam na cichej pracy blaszaka.

Po drugie – pomyśl o wentylatorach i o chłodzeniu pasywnym!

Jak zresztą sam wiesz, zwiększona emisja hałasu w komputerze, jest bardzo często spowodowana przez nieprawidłowo funkcjonujące wentylatory. Warto pomyśleć o wymianie tak zwanych coolerów. Jeśli mamy taką możliwość, zwiększmy ich średnicę. Nowy cooler może znacznie ciszej pracować, niż ten który został zamontowany w komputerze przez producenta.

Chłodzenie pasywne również jest ważne. Należą do niego przede wszystkim układy radiatorów. Nie emitują one jakiegokolwiek hałasu a przy okazji całkiem skutecznie odprowadzają ciepło. Niestety w maszynach o zwiększonej wydajności nie są one wystarczające.

Po trzecie – wyłóż wnętrze obudowy matą

Obudowę komputera można też wyłożyć specjalną matą wygłuszającą. Doskonale sprawdzają się również charakterystyczne, gumowe nóżki a także… postawienie komputera na dywanie. W każdym przypadku, możemy liczyć na spadek natężenia drgań nawet o kilkanaście procent. Opcjonalnie możemy też zdecydować się na zastosowanie chłodzenia wodą.

Po czwarte – zdecyduj się na SSD!

Dyski SSD nie posiadają żadnych ruchomych elementów. I właśnie dlatego emitują znacznie mniej hałasu, od swoich „talerzowych” odpowiedników. Ich pojemności nie są co prawda aż tak duże, jednak rekompensują one spadek pojemności znacznie szybszymi osiągami. Standardem są na przykład dyski, których pojemność to 128 GB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here