Dobór odpowiedniej klawiatury wydaje się być banalnie prosty, zwłaszcza że na rynku obecnych jest wiele modeli dedykowanych playerom. Jednak wbrew pozorom jest to dosyć skomplikowane wyzwanie, ponieważ edycje gamingowe tych produktów są bardzo odmienne i różnią się między sobą często nie tylko drobiazgami, ale dość istotnymi elementami.

Gdzie leżą najważniejsze różnice? Przede wszystkim w doborze przełączników. Choć w sprzedaży znajdziemy klawiatury z przełącznikami mechanicznymi oraz membranowe, to myśląc poważnie o gamingu, lepiej zdecydować się na którąś z pierwszej opcji. Gracze zdecydowanie stawiają na klawiatury z przełącznikami mechanicznymi i nie jest to bynajmniej fanaberia, ale doskonała kalkulacja, która ma zapewnić im zwiększone szanse na zwycięstwo. Choć modele membranowe są sporo ekonomiczniejsze, to jednak mają cechy, które wykluczają je jako dobre akcesorium do uprawiania e-sportów. Sporty elektroniczne na światowym poziomie wymagają sprzętu trwalszego, który będzie w stanie sprostać wzmożonej aktywności użytkownika. Eksploatacja sprzętów elektronicznych przez gracza jest dużo bardziej intensywna, niż użytkowanie przez standardową osobę korzystającą z komputera w pracy czy podczas rozrywki. Playerzy naprawdę intensywnie grają, a zużycie akcesoriów następuje wielokrotnie szybciej. Z tej przyczyny lepsza będzie klawiatura gamingowa z przełącznikami mechanicznymi. Ich żywotność jest znacznie dłuższa, przez co całe urządzenie staje się trwalsze.

Klawiatura dla gracza powinna przez cały okres jej użytkowania mieć niezmienione parametry, co oznacza, że klawisze powinny być tak samo sprawne i gwarantować bezbłędne odczytywanie naszych działań. W pełni możliwe jest tylko w przypadku sprzętu z przełącznikami mechanicznymi. Tutaj każdy klawisz ma swój indywidualny przełącznik o dużej żywotności. Patrząc na klawiatury komputerowe całościowo, wybór tej z przełącznikami mechanicznymi daje nam aż 10 razy dłuższy czas użytkowania. Klawiatury gamingowe z progresywnymi przełącznikami to oczywiście stosownie większy wydatek, patrząc jednak na to ile zwykłych klawiatur musielibyśmy dokupić w czasie, kiedy ta jedna mechaniczna wciąż będzie sprawna, można uznać że choć duże, to są to jednak bardzo dobrze wydane pieniądze.

Klawisze mechaniczne różnią się między sobą. Oprócz różnych ich rodzajów, mamy też do czynienia z różnymi producentami. Wiodące marki produkujące klawiatury wybierają przełączniki mechaniczne z dwóch źródeł. Albo tworzą je samodzielnie w swoich laboratoriach i wtedy mamy do czynienia z autorskimi projektami, albo też kupują je od jednego z czołowych producentów zewnętrznych. Bez względu na źródło pochodzenia tego elementu, klawiatura dla gracza operująca na przełącznikach mechanicznych będzie najlepszym wyborem dla wszystkich tych, którzy oczekują od swojego sprzętu długiego posłuszeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here