Którą przeglądarkę Internetową wybrać

Co jest pierwszą rzeczą, jaką człowiek zazwyczaj robi po zakupie nowego komputera czy laptopa? Otwiera przeglądarkę Microsoft Edge (a kiedyś Internet Explorera), ale tylko po to, aby ściągnąć inną. Lwia część czasu spędzonego przed monitorem zwykle odbywa się właśnie w Internecie, więc łatwa w użyciu, bezpieczna i naszpikowana użytecznymi funkcjami przeglądarka to podstawa.

W tym artykule chcielibyśmy omówić trzy popularne przeglądarki (Chrome, Firefoxa i Operę), a także doradzić, która z nich sprawdzi się najlepiej w określonych okolicznościach. Wszystkie najważniejsze informacje na ich temat zostały zebrane poniżej. Zapraszamy!

Firefox

Firefox to rozbudowana przeglądarka, której twórcy nie skupiają się na zysku, a na dostarczeniu jak najlepszego programu. Dzięki temu prywatność użytkowników jest w dużej mierze szanowana, a ich śledzenie – ograniczone.

Ciągle wprowadzane są nowe, ciekawe funkcje, o których można przeczytać na Tech Polska, a do tego użytkownicy mają do dyspozycji szeroką bibliotekę wtyczek. Nie wszystkie rozszerzenia na Chrome mają swoje odpowiedniki na Firefoxa, ale istnieją one w przypadku sporej ich ilości.

Jest to bez wątpienia warta uwagi przeglądarka dla osób, które cenią sobie swoją prywatność, ale też zależy im na łatwości obsługi i szerokiej dostępności.

Chrome

Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką na świecie, ale niekoniecznie najlepszą. Daje ona dostęp do ogromu aplikacji i rozszerzeń, a także ma wiele użytecznych funkcji i jest łatwa w obsłudze. Wśród jej największych wad można jednak wymienić duże zużycie zasobów urządzenia (dlatego starsze PC i laptopy mają tendencję do „krztuszenia się” po otwarciu więcej niż kilku kart w Chrome), a także podejście Google do prywatności.

Przeglądarka Google Chrome zbiera bardzo dużo danych użytkowników i zdecydowanie nie jest najlepszą opcją, jeśli komuś bardzo zależy na ochronie swojej prywatności. Co prawda pozwala ona na przykład na wyłączenie plików cookie stron trzecich (jak to zrobić można dowiedzieć się z poradników na Tech Polska i innych portalach technologicznych), ale o ile chce ona bronić przed atakami na prywatność ze strony innych, tak jednocześnie sama chce wiedzieć o użytkowniku jak najwięcej.

Opera (i Opera GX)

Opera to przeglądarka oparta na Chromium, co oznacza, że działają na niej aplikacje stworzone z myślą o Chrome. Jednocześnie jest ona łatwa w obsłudze, ma wiele użytecznych funkcji i nieco lepiej podchodzi do prywatności użytkownika niż Chrome.

Warto wspomnieć także o Operze GX, czyli wersji przeglądarki stworzonej z myślą o graczach. Między innymi daje ona użytkownikom darmowy dostęp do VPN-a.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here