Modele RC – modelarstwo, czy już robotyka?

Biorąc pod uwagę, że modele RC charakteryzują się zaawansowanymi konstrukcjami mechaniczno-elektronicznymi, czasem możemy mieć wątpliwości, do jakiej kategorii będziemy mogli zaliczyć dane produkty. Zajmując się kwestią mechanizmu napędzającego i sterującego, często musimy łączyć ze sobą elementy płytek scalonych oraz części mechanicznych, natomiast po założeniu obudowy, przechodzimy do czynności związanych z malowaniem i dostosowaniem całej konstrukcji, do swoich wymagań wizualnych.

Jak więc klasyfikować modele RC? Czy to już robotyka, czy jeszcze modelowanie? Postaramy się dziś znaleźć złoty środek i może nie odpowiemy jednoznacznie na to pytanie, jednak zaprezentujemy kilka informacji, które pomogą Wam samodzielnie podjąć decyzję i określić to, jak należy patrzeć na tego typu asortyment.

Modele RC – czy to naprawdę takie trudne?

Połączenie silników z układem napędowym i systemami sterowania, początkowo może być trudnym i skomplikowanym zadaniem dla amatorów oraz osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z takim wyposażeniem. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to schemat powtarzalny podczas konstrukcji, to po pewnym czasie, nie będzie on sprawiał żadnego problemu konstruktorom i nawet z zamkniętymi oczami, będą potrafili oni zająć się połączeniem.

Robotyka wymaga często samodzielnego przygotowania płytek, lutowania procesorów, kondensatorów, rezystorów, projektowania płytek, a nawet programowania poszczególnych układów, co jest w pewnym sensie dużo wyższą szkołą jazdy. Nie każdy w końcu posiada wiedzę, która pozwoli na stworzenie zaawansowanego układu, a co dopiero mówić na temat rozwoju i szukaniu innowacyjnych rozwiązań – oczywiście, kiedyś modele RC były uważane za robotykę, jednak dziś są już na tyle proste, że więcej energii poświęcają prace związane z modelarstwem.

Samodzielnie pomaluj i wymodeluj obudowę

Chociaż na rynku można znaleźć gotowe obudowy do dronów, aut, helikopterów lub nawet łodzi, to w większości przypadków są one przezroczyste i zestaw posiada tylko i wyłącznie naklejki imitujące prawdziwe oznaczenia – chociaż bardziej zaawansowani modelarze, samodzielnie szukają takich elementów w sieci i zajmują się ich drukiem lub próbują malować je za pomocą niewielkich pędzli i farb. Wiele takich elementów pomoże dopasować nam sklep z modelami RC – gdzie oprócz takich produktów, możemy otrzymać fachowe porady.

Jak widać, modele RC to ciężki kawałek chleba, który wymaga od interesantów zarówno wiedzy na temat robotyki, jak i umiejętności związanych z modelowaniem, malowaniem i przygotowaniem obudowy do prac manualnych.

Dostępność sprzętu i narzędzi na rynku jest tak duża, że zachęcamy wszystkich, by samodzielnie oni zweryfikowali swoje umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here