Złożenie komputera we własnym zakresie nie jest zadaniem prostym. Nie może też odbywać się ono w oparciu o z jednej strony zbyt drogi a z drugiej – zbyt tani sprzęt. Na czym nie warto przesadnie w komputerze oszczędzać?
Po pierwsze – zasilacz
Komputerowy zasilacz to urządzenie, na którym przesadnie NIE WOLNO oszczędzać. Zbyt mała moc zasilacza (zawsze powinniśmy pamiętać o kilkunastoprocentowej rezerwie mocy), może doprowadzić do uszkodzenia części komponentów. Co ważne – dobry zasilacz powinien mieć też dobrą charakterystykę przebiegu prądu i to nawet pod bardzo dużym obciążeniem. Kwestia jak najdokładniejszego zachowania sinusoidy jest tu szczególnie ważna.
Po drugie – dysk SSD
Jeśli mamy taką możliwość (nie przewidujemy kilkumiesięcznych odłączeń komputera od źródła energii), warto pomyśleć o dysku SSD. Jest to urządzenie, które doskonale zastępuje klasyczny dysk talerzowy i co ważne – nie musi być aż tak pojemny jak on. Do domowych zastosowań jak najbardziej wystarczy nam dysk o pojemności nie przekraczającej 256 GB.
Płyta główna
Płyta główna to kolejny przykład komponentu, na którym nie warto oszczędzać. Droższa płyta to inwestycja długoterminowa. W dalszej perspektywie czasu, rozwiązanie to może okazać się bardzo korzystne, głównie dzięki możliwości jej ciągłej rozbudowy o dodatkowe elementy. Jako przykład weźmy tu klasyczne sloty USB. Warto pomyśleć o płycie, która będzie oferować wejścia na szybsze USB 3.0. Za kilka lat wejście to może być standardem.
Karta graficzna
Jeśli składamy komputer o nieco większych możliwościach niż tylko zastosowania biurowe, koniecznie pomyślmy o dedykowanej i wydajnej karcie graficznej. Pamiętajmy, że produkt ten ma być „na lata”. Wybierzmy więc taki, który będzie nieco „na wyrost”, uwzględniając oczywiście rozwój technologii komputerowej.
Pamięć RAM i procesor
Standardowa ilość pamięci RAM w dobrym komputerze to około 8 GB. Warto połączyć ją z dobrym procesorem tak, by obydwa urządzenia w pełni wykorzystywały maksimum swoich możliwości.