Żyjemy w świecie zdominowanym przez technologię. Urządzenia elektroniczne w dzisiejszych czasach używamy tak naprawdę niemal do wszystkiego – do pracy, nauki, komunikacji się z innymi, randkowania, robienia zakupów czy też płacenia rachunków. Chociaż technologia ułatwia nam życie i usprawnia wykonywanie codziennych obowiązków, wiąże się też z licznymi niebezpieczeństwami. Coraz częściej znane staje się chociażby pojęcie „phishing”. Co oznacza i co powinieneś o nim wiedzieć?
Czym jest phishing?
Niezależnie czy posiadasz najnowszy model iphone czy Samsung Galaxy S10 używany już przez wiele lat, także jesteś narażony na phishing, czyli wyłudzenie danych za pomocą współczesnych technologii. Pojęcie to obejmuje kradzież tożsamości, podszycie się pod inną osobę lub instytucję czy też uzyskanie danych do konta bankowego. Czy naprawdę jest się czego obawiać? O kradzieży danych w naszym kraju słyszy się coraz częściej. Według luźnych statystyk co 3 Polak w ostatnim roku otrzymał podejrzany SMS – na przykład od osób podających się za firmy kurierskie, sklepy czy inne instytucje. Co gorsze, według badań, co 6 Polak nie ma pojęcia jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie. Jak mogą wyglądać przykładowe ataki phisingowe? Najczęściej osoba zachęcana jest do kliknięcia w konkretny link internetowy lub do otworzenia podejrzanego załącznika. Niekiedy przyjmują one formę bezpośredniego przekazania danych – na przykład kodu PIN czy nazwy użytkownika. Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują w swoich celach wiadomości SMS oraz Facebooka czy mail. Spam wysyłany jest wtedy do milionów użytkowników, z nadzieją, że chociaż jedna osoba nabierze się na ich sztuczkę.
Phising – jak się chronić?
Podstawowym sposobem, aby chronić się przez wyłudzeniem danych jest świadomość zagrożeń oraz metod, jakie używają cyberprzestępcy. Przede wszystkim warto pamiętać, aby nigdy nie logować się do banku czy innych kont z przeglądarki internetowej – tym bardziej, jeżeli ktoś wysłał nam link. Należy to robić jedynie z aplikacji, którą wcześniej pobierzemy ze sklepu Google Play. Warto też zwrócić szczególną uwagę na niestandardowe zakończenia danego linku po znaku @. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z bankiem lub infolinią firmy za pośrednictwem rozmowy telefonicznej. Cyberprzestępcy potrafią zdobyć na nasz temat sporo danych, nie powinno to jednak wzbudzać naszego zaufania. Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie oprogramowania zabezpieczającego, czyli antywirusa ze specjalnym modułem antyphishingowym.