Spawarki inwertorowe – poradnik zakupowy dla niewprawionych

0
1298

Spawarki w domowym wykorzystaniu są niezwykle przydatne. Można za ich pomocą łączyć różne grupy przedmiotów, tworzyw i materiałów. Często, spawarki wykorzystywane są do przeprowadzania prostych napraw związanych z funkcjonowaniem domowych sprzętów i różnych przyrządów. Jeśli poszukujesz spawarki inwertorowej do wykorzystania w swoim przydomowym warsztacie, gabinecie lub garażu, to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej udzielamy porad związanych z tym zadaniem oraz wskazujemy na najważniejsze cechy dostępnych spawarek inwertorowych, w oparciu o które warto je kupować.

Spawarka dobra na początek – czyli jaka? 

Spawarki wykorzystywane w domach to urządzenia dość odmienne od ich profesjonalnych i przemysłowych odpowiedników. Głównym kryterium różnicującym będzie sama częstotliwość pracy oraz intensywność i sposób wykonywania spawów. Warto sięgać przede wszystkim po urządzenia wykorzystujące metodę MAG, w której korzysta się ze stali nierdzewnej lub aluminium, bądź metodę MIG, wykorzystującą gazy obojętne. Spawanie metodą TIG jest pod tym względem najtrudniejsze i wymaga dużych umiejętności oraz doświadczenia. Rozwiązanie to niemal nigdy nie jest wybierane przez osoby początkujące. 

Wybierając swoją pierwszą spawarkę, warto zwrócić uwagę także na rodzaj materiałów, z którymi może ona pracować. Na początek często wybierane są spawarki uniwersalne, które mogą obsługiwać żeliwo, miedź, nikiel, a także stal stopową jak i niestopową. Urządzenia takie są dość precyzyjne i pozwalają na pracę z elementami o grubości dochodzącej do 1,5 milimetra. 

Ważna jest także konstrukcja spawarki, którą wybierzesz. Do użytku domowego polecamy spawarki inwertorowe o niedużych, poręcznych rozmiarach. Będą one łatwe w codziennym użytkowaniu, a ryzyko uszkodzenia sprzętu zostanie zminimalizowane. Zaletą urządzeń inwertorowych jest obecność niewielkich rozmiarów transformatora, co dodatkowo zmniejsza ciężar urządzenia i czyni je jeszcze bardziej poręcznym. 

Spawarka inwertorowa – i jej najważniejsze cechy 

Wybierając spawarkę inwertorową, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej moc. Dla osób początkujących polecamy modele w przedziale 150-200 A, pozwalające łączyć elementy o typowych rozmiarach. Bardziej intensywne urządzenia nadają się do wykonywania bardziej zaawansowanych spawów. Warto też upewnić się, czy dane urządzenie jest zasilane napięciem jednofazowym, czy trójfazowym. Znajdziesz także spawarki, które pozwalają na przełączanie faz. 

Cykl pracy to parametr informujący jak długo dane urządzenie może pracować bez wykonywania przestoju. Radzimy zrezygnować z urządzeń o nadmiernie wysokich cyklach pracy, które stosuje się przede wszystkim w użytku profesjonalnym. O wiele lepiej będzie zdać się na urządzenie niewielkie, mobilne i lekkie, których cykl pracy wynosi około 60%. 

Na koniec warto też podkreślić, że wiele urządzeń dedykowanych do wykorzystania przydomowego posiada odpowiednio wyprofilowaną obudowę oraz kompaktowe rozmiary i kształty. Ułatwiają one przenoszenie spawarki z miejsca na miejsce oraz stosowanie jej także do spawania miejsc wyjątkowo trudno dostępnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here