Q60R – czy warto pochylić się nad najtańszym telewizorem QLED

Nowa linia telewizorów Samsung QLED 2019 dysponuje urządzeniami z całej gamy zakresów cenowych. Najtańszym, a zarazem i najsłabiej wyposażonym telewizorem z nowej serii jest model Q60R, korzystający wprawdzie z dobrodziejstw technologii kropki kwantowej, ale jednocześnie nieco ograniczony w stosunku do droższych modeli. Jakie właściwości ma zatem ten nowy telewizor 4K?

Q60R – kropka kwantowa to technologia dla każdego

Q60R jest dedykowany przede wszystkim tym użytkownikom, którym zależy na osiągnięciu wysokiej jakości obrazu za rozsądną cenę, a którzy jednocześnie są w stanie pójść na pewne ustępstwa jakościowe. Samo zastosowanie kropki kwantowej pozwoliło na uzyskanie ponad miliarda odcieni barw o 100% natężeniu, co już samo w sobie jest gwarancją dużej satysfakcji z zakupu.

Jednak w tym kontekście ważniejsza jest cena urządzenia: o ile najdroższe telewizory QLED potrafią kosztować do 19 999 zł (dla wariantów wyświetlających treści 4K), tak dla modelu Q60R to koszt ok. 5 999 zł za telewizor 65 cali i nieco ponad 3 999 zł za urządzenie 55-calowe. Cena jest więc w zasięgu szerokiego spektrum klientów.

Coś za coś…

Niestety wybór najtańszego modelu musi wiązać się z pewnymi ograniczeniami względem droższych egzemplarzy. Przede wszystkim w Q60R zrezygnowano ze strefowego, tylnego podświetlenia ekranu – na rzecz mniej efektywnego podświetlania krawędziowego.

Podświetlenie krawędziowe ustępuje podświetleniu strefowemu przede wszystkim możliwością odzwierciedlania czerni i ciemnych tonacji. Przy oświetlaniu całego pionowego lub poziomego pasa ekranu, tego typu odcienie zawsze będą zaburzone, a obraz zawsze okaże się nieco przekłamany. Pod tym względem strefowe podświetlenie jest skuteczniejsze.

Nowy telewizor 4K bez topowych udogodnień

Q60R nie został wyposażony w powłokę Ultra Viewing Angle, pozwalającą na cieszenie się wysokiej jakości obrazem także spod większego kąta. Technologia ta została zastosowana w bardziej zaawansowanych odbiornikach np. modelu Q80R, dlatego w tym zakresie również musimy obejść się smakiem.

W opisywanym modelu nie uświadczymy też promowanego przez Samsung rozwiązania One Invisible Connection – które polega na podłączeniu do telewizora tylko jednego, mało widocznego przewodu (jego drugi koniec odprowadzany jest do zewnętrznego modułu).

Kilka ciekawych rozwiązań dla Q60R

Jednak QLED Q60R posiada np. nowatorską technikę skalowania obrazu, opartą o systemy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Zgodnie z zapowiedziami koreańskiego producenta, ma ona być znacznie efektywniejsza od tradycyjnego skalowania, co szczególnie docenią właściciele największych urządzeń – takich jak telewizor 65 cali, czy ekrany o jeszcze większych rozmiarach.

Ten nowy telewizor 4K posiada ponadto rozszerzone możliwości w zakresie trybu Ambient, który będzie mógł wyświetlać na zgaszonym telewizorze zarówno ciekawe motywy artystyczne, jak i prezentować zestaw informacji. Odbiornik został także wyposażony w funkcje AirPlay2 (pozwalającą na łączenie się z urządzeniami firmy Apple) i w asystenta o nazwie Alexa – wyprodukowanego przez Amazon.

QLED dla każdego

Model Q60R to QLED, na który będą mogli pozwolić sobie niemalże wszyscy klienci. Co więcej, odbiornik ten dostępny jest w szerokim spektrum rozmiarowym, można więc nabyć telewizor 65 cali, ale także 75, 82, 55, 49 czy 43 cale. Wydaje się, że to ciekawa oferta – pamiętajmy bowiem, że jest to przecież ciągle telewizor klasy premium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here