Wykorzystanie pełnych możliwości monitora nie jest możliwe, bez posiadania odpowiedniego łącza. W przypadku tradycyjnego telewizora jest to oczywiście HDMI. Jeśli jednak chcemy podłączyć komputer, sprawa nieco się komplikuje. Jakie zatem łącze najlepiej wybrać do swojego komputera?
Wykorzystaj dostępne gniazda
Podczas wyboru odpowiedniego złącza, nie wystarczy się kierować wyłącznie gniazdami, które możemy znaleźć na naszym monitorze. Warto też sugerować się wyjściami, które znajdują się na naszej karcie graficznej. I choć zazwyczaj jest to klasyczne HDMI, to zdarzają się również karty, które wykorzystują DVI, czasami wraz z przejściówką na D-Sub.
Cechy złącza DVI
Złącze DVI nadaje się do przesyłu zarówno sygnału analogowego, jak i cyfrowego. Może ono pracować w trybie jedno (pojedynczym) i dwukanałowym (podwójnym). Pojedynczy kanał cyfrowy oferuje przepustowość na poziomie 3.96 Gbit/s, podczas gdy podwójny 7.92 Gbit/s.
Jeśli chodzi o rozdzielczość transmitowanego sygnału, DVI oferuje nam maksymalnie 3840 × 2400 pikseli. Musimy jednak pamiętać, że tak duża rozdzielczość „starcza nam” zaledwie na odświeżanie do poziomu 33 Hz. W przypadku coraz częściej spotykanego odświeżania na poziomie 144 Hz, musimy zadowolić się maksymalnie 1080 liniami poziomymi.
Cechy złącza HDMI
HDMI jest typem złącza, które pozwala na jednoczesny przesył zarówno obrazu jak i dźwięku. Interfejs pozwala na płynne przetransmitowanie sygnału o rozdzielczości 1920 x 1080 w częstotliwości nie przekraczającej 60 Hz.
W miarę upływu czasu, na rynku pojawi się upgradeowana wersja HDMI. Ma ona pozwolić na transfer sygnału o rozdzielczości 4K i to w częstotliwości 60 Hz. Jak więc łatwo się domyślić, będzie to przewód wykorzystany raczej w telewizorach.
Cechy złącza DisplayPort
DispalyPort jest najnowszym interfejsem, umożliwiającym transfer danych głównie pomiędzy komputerem a monitorem. W porównaniu z powyższymi standardami jest to połączenie najbardziej wydajne. Pozwala na przetransmitowanie sygnału 8K w częstotliwości 60 Hz.