płytka

Z pewnością każdy, kto zajmuje się elektroniką spotkał się z płytkami PCB. Wiele osób nie ma jednak pojęcia, w jaki sposób one powstają. Oczywistym jest, że produkuje się je w przedsiębiorstwach wyposażonych w specjalistyczny park technologiczny. Tego rodzaju produkty muszą spełniać rygorystyczne normy oraz standardy. Niektórzy wykonywali je w domowych warunkach, jednak proces ten przebiega zupełnie inaczej. Printor to przedsiębiorstwo, które zajmuje się projektowaniem oraz produkcją obwodów drukowanych oraz płytek PCB.

Proces produkcyjny płytek PCB

Dwuwarstwowe płytki drukowane PCB są zdecydowanie najczęściej spotykane. Proces produkcji jest o wiele prostszy, niż w przypadku modeli składających się z większej liczby warstw. Poniżej opisano, jak krok po kroku wykonuje się płytki PCB.

  1. Pierwszym krokiem jest wykonanie projektu. Płytki PCB na zamówienie wymagają większego nakładu pracy. Z tego względu proces ten trwa zwykle nieco dłużej. Istotne jest to, aby przekonwertować projekty do plików zwanych gerberami. Są one odczytywane przez wykorzystywane do produkcji maszyny i urządzenia. Oczywiście przez rozpoczęciem realizacji zlecenia weryfikuje się poprawność projektu. Na tym etapie można wyeliminować wszelkie nieprawidłowości.
  2. Po zaakceptowaniu projektu należy przygotować laminaty. Różnią się one między sobą m.in. grubością, czy też parametrami użytkowymi. Wszystko zależy więc od indywidualnych potrzeb. Wspomniana warstwa może być wykonywana z różnych materiałów. Należy również dodać, że duże znaczenie ma grubość warstwy izolacyjnej.
  3. Arkusze laminatu zwykle muszą zostać odpowiednio przetworzone. Tylko wtedy można je wykorzystać do produkcji płytek drukowanych PCB. Należy usunąć wszelkie wystrzępienia, czy też inne wady powierzchni. Brzegi zwykle muszą być kompleksowo zabezpieczone np. poprzez szlifowanie.
  4. Podczas wytwarzania płytek PCB wykorzystuje się wiertarki numeryczne. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne wykonanie otworów m.in. przelotowych, montażowych, czy też służących do pozycjonowania. Wiadomym jest, że wiertła występują w wielu różnych wariantach.
  5. Kolejnym krokiem jest oszlifowanie powierzchni miedzi. Ponadto przeprowadza się proces metalizacji w wybranych otworach.
  6. Na miedziane powierzchnie nanoszona jest warstwa światłoczuła. Ma ona zwykle formę folii. Niezbędne jest również osuszenie, a także wygrzanie arkuszu laminatu.
  7. Następnie nakładana jest specjalna powłoka z cyny na powierzchnie miedziane i metalizowane.
  8. Na tym etapie formułuje się pady oraz ścieżki płytek PCB. Polega on na usunięciu powłok z miedzi i cyny.
  9. Po skontrolowaniu płytek oraz eliminacji wad przychodzi czas na nałożenie soldermaski, a także warstwy opisowej.
  10. Niezabezpieczona mieć musi zostać pokryta powłoką ochronną. Następnie arkusz laminatu dzielony jest na mniejsze części. Płyty są również frezowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here