Jaki dysk do komputera wybrać?

Postęp w sprzęcie komputerowym postępuje coraz szybciej. Dlatego dziś zakup podzespołów komputerowych musi być bardzo dobrze przemyślany. Dotyczy to zwłaszcza dysku. Tym bardziej, że na rynku dostępne są różne ich rodzaje. Warto zatem wiedzieć czy się od siebie różnią oraz jakie mają zalety i wady.

Rodzaje dysków twardych

Wybór dysku twardego do decyzja kluczowa. Jest to bowiem jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze. To właśnie od dysku twardego zależy ile danych w komputerze będziemy mogli przechowywać. M.in. od dysku zależy także prędkość działania komputera. Na rynku dostępne są trzy technologie dysków twardych.

Pierwszy dysk to dysk HDD. Jest to klasyczny dysk magnetyczny talerzowy. Drugi typ dysku to nowoczesny dysk półprzewodnikowy SDD. Na rynku dostępny jest także dysk hybrydowy talerzowy posiadający dodatkową pamięć SDD. To jest dysk SSHD.  Każdy z tych dysków ma swoje zalety oraz wady.

Zalety i wady dysków HDD

Technologia dysku HDD bardzo dobrze sprawdzała się przez wiele lat. Oczywiście sprawdza się do tej pory, jednak stosowana jest już przede wszystkim w komputerach, od których nie wymaga się bardzo dużej wydajności. Zaletą dysków HDD jest przede wszystkim ich niski koszt. Zwłaszcza w porównaniu z dyskami SDD.

Ogromną zaletą dysków HDD jest także ich bardzo duża pojemność. Niestety dyski te mają także i swoje wady. Jedną z nich jest z pewnością zdecydowanie mniejsza wydajność. To zdecydowanie największa wada dysków HDD, ale nie jedyna. Dyski te działają także dość głośno. Poza tym szybko się nagrzewają oraz są dość podatne na awarie i uszkodzenia.

Zalety i wady dysków SDD

Dyski SDD to już nieco wyższa technologia w porównaniu z dyski SDD. Charakteryzują się szybkim czasem odczytu oraz zapisu danych. Nie są to jedyne zalety tego typu dysków. Są to dyski bardzo ciche. W przeciwieństwie do dysków HDD nie generują one żadnego hałasu. Poza tym zużywają zdecydowanie mniej energii. Ma to ogromne znaczenie w przypadku laptopów.

Te wyposażone w dysk SDD mogą zdecydowanie dłużej działać na samej baterii. Dyski te są także bardzo odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy oraz różnice temperatur. Oczywiście nie może obejść się bez wad. Jedną z nich jest ograniczona liczba cyklu zapisu danych. Poza tym w przypadku awarii odzyskanie danych z dysku SDD jest zdecydowanie trudniejsze w porównaniu z dyskami HDD.

Hybryda, czyli dysk SSHD

Dyski twarde SSD i HDD należą do najczęściej wybieranych. Jednak jak już wspomniano na rynku dostępny jest także dysk, który stanowi pewnego rodzaju hybrydę obu tych dysków. Mowa tu o dysku SSHD. W pewnym sensie dysk SSHD łączy w sobie zalety zarówno dysku HDD, jak i dysku SDD. Konkretnie rzecz ujmując dysk ten to połączenie dużej pojemności jaką charakteryzuje się dysk HDD oraz dużej prędkości jaką cechuje się dysk SDD.

Ma to swoje przełożenie na codzienne korzystanie z komputera. Działanie dysku SSHD polega na tym, że te pliki, które wykorzystywane są najczęściej trafiają do części SDD, a te wykorzystywane zdecydowanie rzadziej do części HDD. To przekłada się zdecydowanie na zwiększenie szybkości odczytu plików, jednak to co ważne nie ma żadnego wpływu na czas ich zapisu.

To jaki dysk zostanie przez nas wybrany oczywiście zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Nie bez znaczenia jest także posiadany przez na budżet na zakup komputera. Czasem to właśnie ten aspekt będzie decydujący jeśli chodzi o decyzję w kwestii zakupu konkretnego dysku twardego. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrany dysk twardy działał sprawnie.

Więcej znajdziesz tutaj: https://shoplet.pl/15-dyski-i-napedy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here