Kamery termowizyjne – co należy wiedzieć?

Wybór kamery termowizyjnej nie jest zadaniem łatwym, ze względu na rozbudowaną specyfikację poszczególnych dostępnych na naszym rynku produktów. Kamery termowizyjne nazywane są także termowizorami, kamerami termicznymi lub kamerami podczerwonymi. Tym, co wyróżnia je od zwykłych kamer rejestrujących obraz, jest fakt, że wykrywają widma o bardzo krótkim zakresie, których długość sięga zaledwie od kilku do kilkunastu mikrometrów. Dzięki temu pozwalają na zapis obrazu cieplnego emitowanego przez różne przedmioty. W rezultacie tworzony przez nie obraz odzwierciedla różnicę w temperaturze poszczególnych fotografowanych obiektów. Większość kamer termowizyjnych korzysta z technologii podobnej do tej stosowanych w aparatach fotograficznych, różni się natomiast innymi właściwościami technologicznymi. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania i dostępnych modeli kamer termowizyjnych, przeznaczone dla osób planujących zakup tych praktycznych urządzeń.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kamery termowizyjnej?

Wytwarzany przez kamery termowizyjne obraz przedstawia odmienne od standardowych barwy. Zapisywane jest bowiem napływające z każdego obiektu promieniowanie podczerwone, niewidoczne dla człowieka gołym okiem. Poszczególnym „temperaturom” przypisuje się określone kolory – im jest bardziej intensywna i bliższa czerwieni, tym wyższą temperaturę emituje sfotografowany obiekt. Przedmioty o niskiej temperaturze obrazuje się zazwyczaj ciemnym lub chłodnym kolorem – na przykład niebieskim.

Przystępując do zakupu kamery termowizyjnej, warto zwrócić uwagę na rozdzielczość zapisywanego przez nie obrazu. Jest to jeden z najważniejszych parametrów w ocenie jakości danego urządzenia. Istotna jest także precyzja tworzonego odczytu temperatury; kamery termowizyjne wykorzystuje się bowiem nie tylko do odzwierciedlenia rozkładu ciepła, lecz także do wykonywania pomiarów poszczególnych obiektów. Zasada oceny jakości jest pod tym względem prosta – im większą ilość pikseli zawiera tworzony przez kamerę termowizyjną obraz, tym precyzyjniej ona pracuje. Dolną granicą jest zazwyczaj obraz złożony z: 160 x 120 pikseli; sprzęt z wyższej półki pozwala na zapis w jakości 640 x 480 pikseli lub nawet większej.

Równie istotnym parametrem przy zakupie kamery termowizyjnej jest zakres temperatury, który zostaje odzwierciedlony na tworzonym przez nią obrazie. Standardowo temperatura, w której pracuje przeciętna kamera termowizyjna, mieści się w zakresie od -20 do ponad 100 stopni C. W zależności od modelu, górna granica temperatury może ulec znacznemu przesunięciu, nawet do ponad 1000 stopni C w przypadku najbardziej zaawansowanego sprzętu.

Ważne parametry kamer termowizyjnych

Ponadto, dostępne modele kamer termowizyjnych różnią się wielkością i sposobem ich instalacji. Znajdziemy między innymi kamery o niewielkim rozmiarze – przeznaczone do trzymania w dłoni, na statywie lub przymocowania do odzieży, czy też paska od spodni. Najmniejsze dostępne „miniaturowe” kamery są mniejsze od ludzkiej pięści.

W przypadku osób planujących zakup kamery termowizyjnej do monitorowania rozkładu ciepła w budynku lub dużych systemach, warto rozważyć możliwość zakupu kamery termowizyjnej z dodatkowymi opcjami zapisu obrazu. Przykładowo, znaleźć możemy kamery dokonujące nie tylko zapisu rozkładu temperatury, ale także poziomu i różnic w wilgotności, czy siły przepływu prądu. Takie urządzenia pozwalają na wieloaspektowe monitorowanie wybranej przez nas przestrzeni.

Najnowsze kamery termowizyjne są przeznaczone do współpracy z różnymi innymi urządzeniami. W tym celu wykorzystują między innymi technologię Bluetooth, połączenia Wi-Fi lub inne. Dzięki temu pozwalają na zapisywanie obrazu na wybranym przez nas nośniku, jego podglądanie za pośrednictwem internetu lub udostępnianie kolejnym osobom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here