Zarówno w kraju, jak i za granicą, widzimy coraz intensywniejszy rozrost nowych technologii. Za pomocą takich portali jak Android (https://android.com.pl) jesteśmy informowani o tym, co dzieje się w nowoczesnym świecie. Informacji jednak jest całe mnóstwo, dlatego łatwo się w tym zagubić. Także nie wszystko, co do nas dociera, jest tak naprawdę warte naszej uwagi. Jak ocenić, co może być nam przydatne, a co jest tylko zbędnym zapychaczem czasu? Oto kilka tematów, w których obeznanie może skutecznie ułatwić nam życie

Technologie komórkowe

Od zwykłych, niepozornych aparatów służących tylko do dzwonienia, drastycznie szybko przeskoczyliśmy w stronę wyszukanych technologicznie, wielozadaniowych, dotykowych cudów techniki. Obecnie firmy wciąż prześcigają się w wypuszczaniu nowych, coraz bardziej zaawansowanych modeli. Nie da się nie znać nazw choćby kilku, ale z najnowszymi zawartymi w nich pomysłami jest ciężej – rosną rozdzielczości kamer, pojemności kart, szybkości procesorów, ale także pojawiają się inne, wcześniej nieznane opcje. Do takich należą choćby czytniki linii papilarnych służące do odblokowania telefonu. Możemy w najbliższym czasie nie planować kupna nowego aparatu, jednak warto choć pobieżnie zainteresować się tym tematem. Na wielu stronach, w tym we wspomnianym wyżej serwisie Android, dostępne są proste i przejrzyste porównania modeli, opowiadające też co udało się wymyślić inżynierom. W ten sposób możemy łatwo i szybko zdobyć potrzebną dawkę informacji.

Aplikacje mobilne

Pojawiły się telefony, a więc także i ich wyposażenie – wszelkiego rodzaju programy zaopatrujące je w niezbędne funkcje. Warto trzymać rękę na pulsie w kwestii ich rozwoju. Dla przykładu – obecnie większość czynności możemy wykonywać za pomocą Internetu. Zadania takie jak wypełnienie formularza PIT, wykonanie przelewu bankowego czy zakup mebli do ogrodu przestały wymagać wyjścia z domu dzięki połączeniu internetowemu. Sprawia to, że wiele firm i organizacji idzie o krok dalej i oferuje użytkownikom wykonywanie tych samych czynności nawet z poziomu własnego telefonu. Banki tworzą własne aplikacje, umożliwiające zdalne dokonywanie przelewów, sklepy zaś oferują programy dla stałych klientów z historią zamówień oraz szerokim wachlarzem innych opcji. Nawet biblioteki inwestują już w bazy danych książek oraz czytelników. Rynek aplikacji mobilnych ewoluuje w zawrotnym tempie. Trudno przewidzieć, w którym kierunku się potoczy, ale z pewnością będzie on godny uwagi.

Oprogramowanie antywirusowe

 W obecnych czasach, gdy nawet nasze informacje są zagrożone, dobrze, gdy możemy je jakoś zabezpieczyć. Hakerzy nie śpią, dlatego my też nie powinniśmy. Temat programów antywirusowych praktycznie nigdy nie wygasa. Możemy dosyć łatwo zabezpieczyć nasze komputery, nawet bezpłatnie. Oczywiście wiele firm oferuje także zabezpieczenie telefonu, niestety nie jest ono tak skuteczne, jak to komputerowe – wciąż wykrywane są jego wady, opisywane między innymi w serwisie Android. Obecnie trwają prace nad wydajnymi programami antywirusowymi na urządzenia mobilne, ale trzeba przyznać, że nie są one dostosowane do szybko rosnących potrzeb, a często nawet zaniedbywane. Wszystko wskazuje na to, że jednak w najbliższym czasie doczekamy się przełomu, dlatego dla bezpieczeństwa własnych danych powinniśmy wypatrywać go z zainteresowaniem.

To oczywiście tylko kilka opcji, które są uważane za obecnie znaczące, ponieważ dotyczą dużej i coraz większej grupy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy połączyli je z własnymi zainteresowaniami – tak naprawdę właśnie ich rozwój technologiczny ma nam to ułatwić. Tematy te wykazują się niespodziewaną elastycznością i mogą zaskoczyć nas tym, jak łatwo da się je dostosować do naszych oczekiwań. Warto więc wykorzystać do tego nadarzające się możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here