Darmowa telewizja niezmiennie zachęca do zakupu anteny DVB-T. Od jakiegoś czasu jest to bowiem bardzo ciekawa i budżetowa opcja na odbiór kanałów telewizyjnych. Dlaczego ciekawa? Ponieważ obecnie jest to 29 kanałów w języku polskim, które możemy odbierać całkowicie za darmo. Budżetowa z kolei dlatego, że jedyny koszt, jaki musimy ponieść to antena, która w zależności od rodzaju może być naprawdę tania. Oczywiście potrzebny będzie także odbiornik w postaci telewizora lub monitora z tunerem TV. W poniższym poradniku przedstawiamy różne rodzaje anten, od tych pokojowych po zewnętrzne kierunkowe. Każda nich będzie miała inne parametry i zastosowanie. Zapraszamy!
Antena telewizyjna UHF i VHF
W pierwszej kolejności warto zastanowić się, na jakich kanałach do oglądania nam zależy. Jeśli chcemy odbierać pierwsze trzy multipleksy zawierające 22 kanały, to wystarczy nam zwykła antena DVB-T do odbioru pasma UHF. Jeśli jednak chcemy mieć także multipleks 8 zawierający dodatkowo 6 kanałów (m.in. TVP Sport HD, TVP Rozrywka i Zoom TV), to warto poszukać modelu kompatybilnego dodatkowo z pasmem VHF. Inną opcją jest kupno drugiej anteny telewizyjnej i użycie zwrotnicy sygnału, jednak to niepotrzebnie komplikuje całą instalację. Na szczęście większość oferowanych dziś produktów oferuje odbiór zarówno pasma UHF, jak i VHF.
Antena pokojowa, szerokopasmowa czy kierunkowa?
Spośród produktów oferujących odbiór sygnału DVB-T znajdują się zarówno małe anteny pokojowe, jak i zewnętrzne anteny szerokopasmowe, w tym anteny kierunkowe. Wybór jest dość prosty i jeżeli tylko mamy możliwość zewnętrznego montażu, to bez dwóch zdań lepiej będzie wybrać antenę zewnętrzną. Te dzielą się m.in. na dookólne, mobilne i anteny kierunkowe. Jeśli jednak takiej możliwości nie mamy, to będzie musiała nam wystarczyć antena pokojowa panelowa. Jej zaletą są niezwykle małe wymiary, atrakcyjny wygląd i brak potrzeby jakiegokolwiek montażu. W przeciwieństwie do anten kierunkowych charakteryzują się jednak niedużym zasięgiem obejmującym obszar do 15 km przy dobrej widoczności nadajnika. Najlepsze modele zewnętrzne to z kolei zasięg ponad 50 km!
Jaka antena telewizyjna będzie najlepsza?
Wbrew pozorom ciężko wskazać jeden konkretny typ anteny telewizyjnej, na który najlepiej się zdecydować. Anteny kierunkowe lub dookólne nie będą żadną opcją, gdy wynajmujemy mieszkanie, a z kolei anteny pokojowe mogą być za słabe do odbioru telewizji w zadowalający sposób. Oczywiście w większości przypadków im większy zasięg anteny telewizyjnej, tym lepiej, lecz należy wystrzegać się modeli ze wzmacniaczem, jeśli tylko mamy opcję kupić mocniejszą i większą anteną. Może on bowiem powodować zakłócenia i wpłynąć negatywnie na stabilność sygnału. Oprócz tego sama antena kierunkowa może być za mocna w momencie, gdy do nadajnika mamy tylko kilka kilometrów. Na model dookólny zdecydujmy się z kolei w momencie łapania sygnału z odbicia – na przykład pomiędzy budynkami na osiedlu.